f Kripto Para Dünyasının Yakından Takip Ettiği Davada Yeni Gelişme! ABD Adalet Bakanlığı Rapor Sundu! › COINTURK

Kripto Para Dünyasının Yakından Takip Ettiği Davada Yeni Gelişme! ABD Adalet Bakanlığı Rapor Sundu!

Özet

  • Çöken kripto para borsası FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried, kefaletinin iptal edilmesinin ardından hapse girmişti.

  • Bankman-Fried, hapishanede savunması üzerinde çalışmak için daha iyi koşullara ihtiyaç duyduğunu belirterek serbest bırakılma talebinde bulundu.

  • ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), Bankman-Fried'ın hapiste dizüstü bilgisayar ve savunma materyallerine erişim koşullarının ele alındığı bir rapor yayımladı.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
10:30
6 Eylül 2023

Kefaletinin iptal edilmesinin ardından yeniden hapse giren ve bir zamanlar dünyanın en güçlü kripto yöneticilerinden biri olan Sam Bankman-Fried‘ın yargılandığı davada Yargıç Lewis Kaplan’ın tabi üzerine ABD Adalet Bakanlığı (DoJ) rapor yayımladı.

DoJ’dan Bankman-Fried Raporu: Yeni Pil Sağlandı

Bankman-Fried’in savunma ekibi, savunması üzerinde çalışmak için hapishaneden çıkmasına ihtiyacı olduğunu savunarak davaya bakan Yargıç Lewis Kaplan‘a zayıf internet erişimi ve düşük pil ömrünün önümüzdeki ay yapılacak ceza duruşması öncesinde kendi savunması üzerinde çalışmasını sınırladığını savunarak serbest bırakılmasını talep etti. Geçen hafta yapılan sanal duruşmanın ardından Kaplan taraflara konuya ilişkin rapor hazırlamalarını emretmişti.

DoJ, Kaplan’ın talebi üzerine harekete geçerek hazırladığı ve 5 Eylül’de yayımladığı raporda Bankman-Fried’in gözaltında tutulduğu Brooklyn, New York’taki Manhattan Gözaltı Merkezi’nde kendisine sağlanan teknolojik imkanlara açıklık getirdi. Raporda, çöken kripto para borsası FTX‘in hapisteki kurucusunun haftanın yedi günü bir dizüstü bilgisayara ve savunma materyallerinin bulunduğu üç sabit diske her zaman erişimi olduğu belirtiliyor.  Rapora göre Bankman-Fried hafta içi günde 11 saat, hafta sonu ve tatil günlerinde ise günde 7.5 saat dizüstü bilgisayara erişim sağlayabiliyor. Bankman-Fried ayrıca savunma materyallerinin bulunduğu sabit disklere de dilediği zaman erişim sağlayabiliyor.

Yine rapora göre Bankman-Fried ayrıca haftada iki kez internet bağlantısı bulunan bir dizüstü bilgisayara erişim sağlayabiliyor. Savunma avukatları geçmişte düşük pil ömrü ve zayıf internet bağlantısı ile ilgili sorunlar olduğunu dile getirmişlerdi, ancak yayımlanan raporda Bankman-Fried’ın yaklaşık 8 saat pil ömrüne sahip yeni bir pil sağlandığı ve internet bağlantısı hızının saniyede 7.5 megabit (mbps) ile 34 mbps arasında değiştiği belirtildi. DoJ tarafından yayımlanan raporda söz konusu internet bağlantısının yeterli olduğunun altı çizildi.

Kefaleti İptal Edilmişti

Bankman-Fried, Yargıç Kaplan’ın FTX kurucusunun tanıkları etkilemek için çok sayıda girişimde bulunduğuna hükmederek kefaletini iptal etmesinin ardından Ağustos ayının ortasından hapse girmişti.

Savunma ekibi kefaletin iptali yönündeki kararın bozulması için temyiz başvurusunda bulundu ancak tutuklu yargılamanın Bankman-Fried’ın kendi savunması üzerinde çalışma hakkını engellediğini savunarak geçici olarak serbest bırakılmasını talep ediyorlar.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI