reklamı kapat

Kripto Para Dünyasında Yeni Bir Eşik: Fiziksel Kripto Banknotlar

4 Mayıs 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Kripto paralar her geçen gün ana akım medyada daha fazla yer edinerek popülerliğini arttırıyor. Bu haberimizde size Bitcoin’den Ethereum’dan ya da Dogecoin’den bahsetmeyeceğiz. Halk arasında her ne kadar “sanal” para nitelendirmesi yapılsa da Türk kripto para yatırımcıları olarak biz bu tabiri kabul etmiyoruz. Singapur’da da bu tabiri çürütecek bir adım atıldı: Fiziksel Kripto Para. Kulağa ne kadar ilginç geliyor değil mi?

İsviçre merkezli Tangem firması bir süredir günlük hayatta kullanılması için fiziksel kripto para banknotları geliştirmeye çalışıyordu. Singapur’un Suntec şehrindeki Megafash mağazasında fiziksel Bitcoin’lerin ilk baskısı satışa sunuldu. Firma kripto paralarla yeni tanışan yatırımcılar için sadeliği arttırarak kullanım kolaylığı sunmayı amaçlıyor. Ayrıca fiziksel kripto para banknotlarının 2018 yılı sonuna kadar milyonlarca adet basılması hedefleniyor.

0.01 ve 0.05 Bitcoin’lik banknotlar halinde satışa sunulan fiziksel paraların USD cinsinden değeri, güncel fiyat baz alındığında sırasıyla 94 ve 469 dolar. Şunu belirtmekte fayda var: Bu banknotlar hiçbir şekilde değer birimi değil. Kripto paraların günlük hayatta kullanımına yönelik tasarlanmış banknotlar sadece ve sadece depolama işlevi görüyor.

Ürünlerini “kopyalanamaz soğuk cüzdan” olarak tanımlayan Tangem banknotlar için “İyi korunan kağıt banknotlar ile karşılaştırılabilir, ayrıca başkalarına devredilebilecek kadar maliyetsiz” yorumunda bulundu.

Oldukça basit bir fonksiyona sahip fiziksel kripto paraları kullanmak için farklı farklı cihazlara ihtiyaç duymayacağız. Bu özel banknotlar Samsung’un geliştirdiği S3D350A çipini kullanıyor. Yani banknotların içerisindeki kripto para miktarını kontrol etmek istediğinizde, akıllı telefonlarınızdan NFC kullanarak merakınızı giderebilirsiniz. Bu banknotları geliştirilmiş kağıt cüzdanlar olarak düşünebiliriz.

Daha geniş kitlelere ulaşmak amacıyla ortaklarıyla ve distribütörlerle ürünlerini paylaşan Tangem firması Güney Kore, Çin, Tayvan, Rusya ve İsrail’de faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor.

Kaynak: Cryptoground

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.