f Kripto Para Borsası OKX, Hong Kong'da Lisans Sürecini Tamamlıyor › COINTURK

Kripto Para Borsası OKX, Hong Kong’da Lisans Sürecini Tamamlıyor

Özet

  • Kripto para borsası OKX, Hong Kong'da bir VASP lisansı almak için son aşamaya geldi ve Mart 2024'e kadar onay bekliyor.

  • Hong Kong, 2023 yılında kripto borsalarına perakende müşterilere hizmet verme lisansı programı başlattı, başlangıçta birçok kripto firması ilgi gösterdi.

  • HashKey ve OSL gibi bazı kripto platformları lisans alarak perakende kripto ticaretine başladı, ancak düzenlemeler sadece Bitcoin ve Ethereum gibi token'lara yatırım yapma izni veriyor.

  • Piyasaya Etkisi: Pozitif
16:10
4 Eylül 2023

Kripto para borsası OKX, Hong Kong’da bir sanal varlık hizmet sağlayıcı lisansı (VASP) almak için son aşamaya girdi. Kripto borsası Mart 2024’e kadar bir VASP lisansı için nihai onayı bekliyor. Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, kripto borsalarının müşteri korumasına yönelik katı gereksinimler ve varlıklarının büyük bir kısmını soğuk cüzdanda tutma zorunluluğu getirdi. Bu tarz önemler alan Hong Kong’un düzenleyici kurumu birçok kripto para borsası yöneticilerine göre çok katı kurallar uyguluyor.

OKX Altyapı Çalışmalarına Başladı

OKX’in küresel baş ticari sorumlusu Li Zhikai verdiği bir röportajda bankalarla aktif bir diyalog içinde olduğunu ve şu anda gruba bir lisans verilmesini ve bir faaliyete başlamasını beklediğini söyledi. Kripto borsası ülke içerisinde teknoloji altyapısı gibi hazırlık çalışmalarına başladı.

Hong Kong 2023 yılında kripto yanlısı bir ülke haline geldi ve kripto borsalarının hizmetlerini bireysel müşterilere sunmaları için bir lisans programı açıkladı. Başlangıçta 80’den fazla kripto firması ülkede bir ofis açmaya ilgi gösterirken HashKey ve OSL gibi yalnızca birkaç kripto platformu perakende kripto varlık alım satım hizmetlerine başlamak için gerekli lisansı aldı.

Yalnızca BTC ve ETH Alınabiliyor

HashKey 28 Ağustos’ta Hong Kong kullanıcılarına bireysel kripto trade hizmetleri sunmaya başladı. Ülkedeki düzenleyici kurum yeni kripto varlıklara yatırım yapmanın içerdiği riski azaltmak için perakende müşteriler için yalnızca Bitcoin ve Ethereum’u hizmete sundu. Düzenlemeler ayrıca yatırımcılara net gelirlerinin yalnızca üçte birini yatırmalarına izin veren %30’luk bir sınır koyuyor.

HashKey ve OSL’nin yanı sıra Huobi ve Gate.io da perakende kripto alım satım hizmetleri için başvuruda bulundu ve düzenleyici kurumun onayı bekliyor. Daha önce bir Gate.io yöneticisi Hong Kong’daki düzenleyici kurum deneyimini X üzerinden paylaştı ve diğer düzenleyici kurumlarla karşılaştırıldığında Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’nun sanal varlık hizmet sağlayıcıları için daha katı gereksinimleri olduğunu söyledi.

Düzenleyici kurum, kripto platformlarının müşterilerin korunmasına yardımcı olmak için sigorta ve tazminat düzenleme gereklilikleri sunmasını zorunlu hale getirdi. Bunun dışında düzenleyici kuruma göre kripto borsaları varlıkların %98’ini soğuk cüzdanda tutmalıdır.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI