reklamı kapat

Kripto Para Borsaları Ve Bankaların Mücadelesinde Son Durum

Sao Paulo mahkemesi Santander ve Mercado davasının kararını açıkladı.
10 Mart 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Brezilya Sao Paulo mahkemesi Banco Santander tarafından yapılan temyiz başvurusunu reddetti ve bankanın kripto para borsası Mercado’ya fonları geri göndermesine karar verdi.

Banco Santander

Santander daha önce Mercado’nun hesaplarını kapatmıştı ve hesapların banka poliçelerine uymadığını öne sürerek dondurmuştu. Brezilya merkezli borsa uygulamanın adil olmadığını düşünüp mahkemeye başvurdu. Rapora göre yaklaşık 350 bin dolar borsaya iade edildi, mahkeme kararı oy birliğiyle aldı.

Aslında borsanın zaferi oldukça ihtişamlı oldu. Banka geri ödeyeceği paranın üzerine %1 aylık faizini ekleyecek, dava giderlerini ve borsayla bağlantılı işlem ücretlerini de banka üstlenecek. Santander bir başka kripto para borsası Bitcoin Max ile ilgili davayı da kaybetmişti.


Bankalar Ve Borsalar

Aralık ayında iki büyük Şili bankası ülkenin kara para aklama karşıtı yasalarını işaret ederek mahkemenin kripto para borsaları hesapları hakkındaki koruma kararlarını değiştirmek istemişti fakat mahkeme kararını değiştirmedi. Nisan 2018’de ise Şili merkezli kripto para borsaları BUDA, Orionx ve CryptoMarket bankaların hesaplarını kapatmak istemesine karşı çıkmıştı. Mahkeme yine kripto para borsalarının lehine karar verdi.

Ekim 2018’de Güney Kore finansal düzenleyicisi ilk kez bankaların kripto para borsalarıyla çalışmasını netleştiren kurum oldu. Bithumb, Upbit ve Coinone gibi borsaların bulunduğu Güney Kore için bu karar bir kilometre taşı olmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.