X

Kraken, WebSockets Özel API’yi Kullanıcılarına Sundu

Sunulan yeni API sayesinde kullanıcılar daha hızlı işlem yapabilecek...
08:00
25 Ekim 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın paylaştığı bir habere göre dünyanın en ünlü kripto para borsalarından Kraken, WebSockets özel Uygulama Program Arabirimi’ni (API) tüm Kraken müşterileri için kullanıma sunduğunu açıkladı.

Kraken 24 Ekim’de yaptığı resmi bir açıklama ile özel API’nin Ekim başından beri beta sürümünün denendiğini, bu deneme sonrasında ise herhangi bir sorun çıkmadığını ve sonucunda tüm kullanıcılara sunulduğunu ifade etti.

Yeni İşlevsellikler

Yapılan açıklamalara göre, kripto para borsası Kraken’in kullanıcısıyla buluşturduğu WebSockets API sayesinde Kraken’in pazar verilerine erişmek ve işlem yapmak için yazılım uygulamaları oluşturan müşteriler artık çok daha hızlı ve verimli bir arayüze sahip olacak. Kraken kullanıcılarının bir WebSocket özel API’sine kayıt olabilmeleri için, kullanıcının önce REST API üzerinden bir kimlik doğrulama token’ı ve API anahtarlarını ve kripto karma algoritmalarını kullanan güvenli bir kimlik doğrulama mekanizması talep etmesi gerekiyor.

Borsanın açıklamalarına göre, özel API’nin ilk iki mesajı müşterinin açık emirlerini listeler ve yeni emirler oluşturulduğunda güncellemeleri yapar. Ayrıca, yeni işlemler gerçekleştirildiğinde de güncellemeleri yaparak son 50 işlemi listeler. Bunların yanında özel API’de emirleri eklemenin veya iptal etmenin daha hızlı bir yolu da olacak.

En Temiz Platform

Blockchain Transparency Institute en son piyasa gözetim raporunu Eylül ayında piyasaya sürdü ve sektörde en düşük miktarda wash trading işlem hacmine sahip olan kripto para borsalarının Kraken ve Coinbase olduğunu ifade etti. Bunun yanında rapora göre bahsi geçen işlem hacminin en yüksek olduğu borsaların OKEx ve Bibox olduğu belirtildi.

Wash trading, bir yatırımcının aynı anda piyasada yanıltıcı, yapay bir faaliyet oluşturmak için aynı finansal araçları satıp, satın aldığı bir pazar manipülasyon şekli olarak karşımıza çıkar.

Bunların yanında geçtiğimiz günlerde Coinbase, Kraken, Circle Internet Financial ve Bittrex dahil olmak üzere bazı kripto para borsaları hangi kripto para birimlerinin menkul kıymet olarak değerlendirebileceğini belirlemek üzere bir sistem geliştirdiklerini açıkladı. Yeni kurulan Crypto Ratings Council aracılığıyla kripto para borsalarının online olarak 1 ila 5 arasında değişen kripto para birimi derecelendirmelerini yayınlayacağı sistemin detaylarını burada sizlerle paylaşmıştık.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar