Korkulan Oldu! Gözde Analiz Firması Bitcoin İçin 19.500 Dedi! Altcoin’lerde Yüzde 25 Düşüş Olabilir!

Analiz firması Santiment adına görev alan bir kaç analist aynı noktayı gösterdi. Bitcoin'de görülebilecek olan seviye altcoin'leri etkileyebiliir.
11:00
7 Mart 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC), yatay fiyat hareketiyle yatırımcıları birkaç gündür hayal kırıklığına uğratıyor. CoinMarketCap’in verileri, BTC’nin geçen hafta fiyatı %4 düştüğü için fiyat konusunda kazanç kaydedemediğini ortaya koyuldu. Yazının yazıldığı sırada BTC, 432 milyar dolardan fazla piyasa değeri ile 22.405,25 dolardan işlem görüyordu.

Piyasa Tehlikede Olabilir

Santiment’in son raporuna göre, birkaç analist BTC’nin fiyatının önümüzdeki günlerde daha da düşebileceğine ve hatta endişe verici olan 19.500 dolar bölgesini ziyaret edebileceğine inanıyor. BTC’nin düşme olasılığı, fiyatın son zamanlarda dalgalandığı bant olan 22.300 dolar aralığının altına düşmesi durumunda ortaya çıkacak.

Bitcoin’in 19.500 dolar seviyesine ulaşması halinde altcoin’lerin değerinde %15 ila %25 arasında feci bir düşüş meydana gelebileceğinden durum kritikti. Bu da kripto piyasasının bir kez daha çökmesine neden olabilir.

Mevcut Kripto piyasasına Genel Bakış

LunarCrush’ın grafiği mevcut senaryonun daha iyi anlaşılmasına yardımcı oldu. Veriler, geçen hafta küresel kripto piyasası kapitalizasyonunda bir düşüş olduğunu gösterdi.

Yazım saatine göre bu rakam 1,02 trilyon doların biraz üzerindeydi. Piyasa değeri düşmesine rağmen, altcoinler’in piyasa hakimiyeti arttı, bu da Bitcoin’in fiyat düşüşüne bağlanabilir. Toplam düşüş eğilimi metriği geçtiğimiz hafta boyunca önemli ölçüde arttı.

Santiment’in bir başka analizi de kripto alanında benzer bir olumsuz eğilime işaret etti. Raporda, çeşitli sosyal medya platformlarında kripto ile ilgili olumsuz duygularda bir artış olduğu belirtildi. İlginç bir şekilde, sosyal medyadaki olumsuz kelimelerin çoğu Twitter’dan geliyordu.

Dikkatli Olunması Tavsiye Edildi

Bir düşüş trendi olasılığı göz ardı edilemese de, zincir üzerindeki ölçümlerden birkaçı iyimser görünüyordu. Örneğin, borsalardaki arz azalırken borsalar dışındaki BTC arzı bir artış kaydetti. Bu genel olarak bir yükseliş sinyali olarak kabul edilebilir ve fiyatların düşme ihtimalini azaltır.

Öncü kripto para olan Bitcoin’in MVRV Oranı da son birkaç gün içinde hafif bir artış göstererek toparlanma işaretleri verdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar