X


Kısa Sürede Rekor Kıran Bu Kripto Para, Eleştirilerin Gündeminde

MOB ile ilgili şüpheler büyüyor.
13:45
9 Nisan 2021

WhatsApp’ın yaşadığı gizlilik sorunları sonrasında adından söz ettiren ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in bile kullandığı görülen Signal uygulaması, büyümeye devam ediyor.

MobileCoin ve Signal Ortaklığı Açıklandı

Signal sunduğu büyük ölçüde gizlilik ile WhatsApp ve Telegram gibi uygulamalara kısa sürede rakip olsa da kripto para sektörüne yönelik attığı bir adım büyük bir tepki çekti. Signal, MobileCoin isimli kripto para projesi ile entegrasyon açıkladı ve fiyat da kısa süre içerisinde rekor kırdı. Buna rağmen ortaklıkla ilgili bazı detaylar ve kurucunun elde ettiği kazanç, tepkilere yol açıyor.

MobileCoin 2017 yılında hayata geçirildi ve arzın yaklaşık %15’i özel yatırımcılara aktarıldı. Mesajlaşma uygulaması ise 4 Nisan tarihinde MobileCoin üzerinden ödeme yapılabileceğini belirtti. Moxie Marlinspike konu hakkında yaptığı açıklamada MobileCoin’in çok az yer kaplaması ve hızlı işlem seçeneği sunması nedeniyle tercih edildiğini vurguladı. Signal’in bu kararı ise 4 Nisan tarihinden çok daha önce gerçekleştirilmiş olabilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

MobileCoin Yıllardır Bu Anı Bekledi

İnternet arşiv bilgilerine bakıldığında ünlü analist Jonah Edwards söz konusu projenin kaynak kodunun neredeyse 12 ay gizli tutulduğuna dikkat çekti. 12 ay sonrasında ise kaynak kod GitHub üzerinden yayınlanıyor. MobileCoin’in MOB isimli kripto parası 28 Mart tarihinden 3 Nisan tarihine kadar %450 artış elde etti ve bunun devamında Signal ortaklığı duyuruldu. Ortaklık ile fiyat 66 dolara kadar çıktı.

Spekülatörler ise şu an için MobileCoin ortaklığının aslında sızdırıldığını ve bilgiyi önceden alanların yüklü alımlar gerçekleştirdiğini vurgulamakta. Signal kurucusu Moxie’nin MobileCoin ile olan ilişkisi de whitepaper üzerinde görülmekte. Projenin teknik dokümanında Marlinspike’ın MobileCoin CTO’su olarak çalıştığı görülmekte.

MOB CEO’sundan Şüpheli Açıklamalar

MobileCoin CEO’su Joshua Goldbard ise konu hakkında yaptığı açıklamada Marlinspike’ın sadece teknik danışman olduğunu ve asla yönetici pozisyonda olmadığını vurguladı. Goldbard daha önce bir Reddit gönderisinde ise MobileCoin başkanının MobileCoin’i yaratan üç isimden biri olduğunu vurgulamıştı.

MobileCoin‘in fiyat grafiğine bakıldığında ise aslında bir sorunun olduğu ve içeriden bilgi sızdırıldığı net bir şekilde görülüyor olabilir. Signal haberi ile yükseliş yaşansa da bu haber gelmeden önce fiyatın bir anda uyanması ve rekor kırması, insider trading’den başka bir unsur ile açıklanamayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar