X


Kemerlerinizi Bağlayın, IOTA Uçmaya Hazırlanıyor

Yeni hamlesiyle birlikte IOTA merkezsizlik yolunda bir adım daha atmış olacak.
21:00
12 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

IOTA, ağı çifte harcama saldırılarından korumak için tasarlanmış merkezi bir node’u kaldırmaya hazırlanıyor. Böylece IOTA “tam merkezsizlik” vizyonuna bir adım daha yaklaşacak.

Berlin merkezli IOTA Vakfı bunun için “coordicide” ismini uygun gördü. IOTA topluluğundan önemli bir blogger’a göre bu, “Satoshi vizyonunu gerçekleştirecek ilk proje, ama madencilik olmadan.” Lider IOTA geliştiricisi Hans Moog’a göre ise “Coordicide tamamlandığında IOTA tam merkezsizliğe ulaşacak.”

IOTA’nın halihazırda kullandığı PoW algoritmasına göre bir saldırgan ağın hash gücünün üçte birinden fazlasın sahip olamaz. Bu durum koordinatör node tarafından garanti altına alınıyor ve ağın güvenliği sağlanıyor. IOTA bunu Bitcoin’deki sabit kodlu kontrol noktalarına benzetiyor.

Bir IoT (Internet of Things) projesi olarak IOTA, MIOTA token’ıyla çalışan makineler arası iletişime odaklanıyor. Dolayısıyla, IOTA’nın teknolojisine ilgi duyduğu belirtilen Alman finansal teknoloji şirketi Wirecard gibi pek çok ana akım şirket için ilgi çekici bir hale geliyor.

IOTA, bir nevi dağıtık defter teknolojisi olan (Blockchain değil) Directed Acyclic Graph (DAG) kullanıyor. Madencilere ve işlem ücretlerine gerek bırakmayan IOTA’nın Tangle teknolojisi, bu yönüyle şahsına münhasır bir yapıya sahip.

Örneğin IOTA altyapısıyla geliştirilmiş “Feed the Sheep” (koyun besle) uygulamasıyla kullanıcılar Tangle’la Quessant koyunlarının beslenmesine eş zamanlı olarak fon katkısı yapabiliyor.

Süreç hayvanat bahçesinde hayvan beslemeye benziyor. Ancak burada hayvanı elle beslemek yerine IOTA üzerinden bir adrese ödeme yapılıyor, bunun üzerine güneş enerjisiyle çalışan bir koyun çiftliğine besin granülü bırakılıyor. Üstelik tüm süreç canlı yayınlanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER