X


Kanada’dan Büyük Bitcoin Adımı: İlk BTC ETF’ine Onay Çıktı!

Bitcoin ETF’i artık Kanada’da.
08:43
12 Şubat 2021

Ortaya çıkan son bilgilere göre Kanada’da yatırım firması Accelerate Financial için bir Bitcoin borsa fonu onaylandı. Bu bahsi geçen Bitcoin ETF’nin, Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu’nun kurumsal ürün için yeşil ışık yaktıktan sonra Kuzey Amerika’da resmi olarak onaylanan ilk Bitcoin ETF’si olmasını sağlıyor.

Kanada’dan Büyük Adım

Yapılan açıklamalara göre karar belgesi 11 Şubat Perşembe günü onaylandı ve şu bölgeleri kapsıyor: British Columbia, Alberta, Saskatchewan, Manitoba, Quebec, New Brunswick, Nova Scotia, Prince Edward Island, Newfoundland and Labrador, Northwest Territories, Yukon ve Nunavut.

Öte yandan Accelerate Financial Technologies, 2 Şubat’ta Accelerate Bitcoin ETF (ABTC) için Kanadalı menkul kıymetler düzenleyicileriyle bir ön görüşme yaptı.

Firma, Bitcoin ETF’nin hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Kanada doları cinsinden birimleri %0,7 yönetim ücreti ile sunacağını belirterek, ABTC birimlerini Toronto Borsası’nda listelemek için başvurduğunu sözlerine ekledi.

Bitcoin ETF’i

O dönemde Accelerate’in kurucusu ve CEO’su Julian Klymochko konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bitcoin, hem mutlak hem de riske göre ayarlanmış 1 yıllık, 3 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık temelde en iyi performans gösteren varlık sınıflarından biri olmuştur. Bitcoin’in tarihsel geçmişi ve gelecekteki potansiyeli ve portföy çeşitlendirme özellikleri göz önüne alındığında, yatırımcılara kullanımı kolay, düşük maliyetli bir ETF varlık sınıfını sunmayı dört gözle bekliyoruz.” sözlerini kullandı.

Buna ek olarak firma, Bitcoin, altın, arbitraj ve özel kredi dahil olmak üzere birden çok alternatif varlık sınıfına ve yatırım stratejisine tek adımda yatırım yapılmasını sağlayan ve ülkenin ilk fonu olarak yakın zamanda piyasaya sürülen OneChoice Alternatif Portföy ETF’si de dahil olmak üzere bir dizi başka ETF de sunuyor.

Ocak ayının ortasında ise Kanadalı yatırım fonu yöneticisi Arxnovum da Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu’na Bitcoin ETF‘i için bir rapor sundu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar