X


Kanada-Filipinler Arası Para Transferi Bitcoin ile Yapılıyor

13:03
30 Eylül 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin şirketi Satoshi Citadel Endüstri‘ye bağlı Rebit.ph , merkezi California’da olan network ve para transfer platformu ZipZap ile ortaklığını duyurdu.  Şirket ZipZap ödeme uygulamasını kullanarak Kanada’da yaşayan Filipinli göçmenlerin, Filipinler’e para transferini sağlayacak.

Western Union ya da Lhuiller (Filipinler Yerel Havale Hizmeti ) gibi para transfer hizmetlerini kullanan Filipinli işçiler, ailelerine para gönderirken şu anda yaklaşık 2 milyar Amerikan doları transfer masrafı ödüyorlar.

Rebit.ph, Filipinler ve Kanada arasındaki para transfer bariyerini kaldırıp, işçilere kolay para transfer edebilmelerini sağlamayı amaçlıyor. Şirket Bitcoin teknolojisini kullanarak, Filipinler-Kanada havale piyasasından hatırı sayılır bir pay almak istiyor.

Satoshi Citadel Endüstri CEO’su  John Bailon Bitcoin Magazine’e yaptığı açıklamada:

“Amacımız çok büyük.  Piyasayı, yapabildiğimiz kadar ele geçirmek istiyoruz. Bu zor görünüyor olsa da, Bitcoin teknolojisi ile ulaşılabilinir olduğuna inanıyoruz. ZipZap ortaklığıyla blockchain teknolojisini kullanarak, havale ağının inşaasının tam zamanıdır. Havale hizmet masrafları oldukça yüksek. Bu durum bizi piyasaya daha hızlı ve ucuz hizmet getirmek içim motive ediyor. ZipZap ortaklığında, Bitcoin aracılığıyla Filipinlere para transferini geleneksel yöntemlere kıyasla hızlı, ucuz ve kolay bir şekilde yaptık” diyor.

Rebit.ph, başlattığı havale hizmetinin adına “rebittance” diyor. Hizmeti basit bir ZipZap uygulaması ile kullanmak oldukça kolay. ZipZap uygulaması havale hizmeti için on-ramp arayüzü gibi davranıyor. Daha sonra kullanıcılara ne kadar Kanada doları havale etmek istedikleri ve alıcı detayları soruluyor.  Ve kısa sürede para transferi Bitcoin ağı üzerinden gerçekleşiyor.

Satoshi Citadel Endüstri bu projelerini Filipinli işçilerin yoğun olduğu diğer bölgelere de taşımayı planlıyor (Singapur, Hong Kong, Birleşik Arap Emirlikleri gibi).

Şu anda, Avustralya, Kanada, Japonya, Kuveyt, Malezya, Katar, Suudi Arabistan, Güney Kore, Tayvan ve diğer birçok Asya ülkesnde yaşayan Filipinliler havalelerini Bitcoin kullanarak yapabiliyorlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar