X


JPMorgan’dan Kripto Para Endüstrisi Çalışanlarına Set: Uniswap Kurucusunun Hesabı Kapatıldı

Uniswap kurucusu Hayden Adams, geçtiğimiz gün JPMorgan Chase'in önceden herhangi bir haber vermeden ve açıklama yapmadan banka hesaplarını kapattığını aktardı.
17:50
24 Ocak 2022
Okuma Süresi: < 1 Dakika

JPMorgan Chase, en büyük DEX protokolü Uniswap‘ın kurucusu Hayden Adams’ın banka hesaplarını kapattı. Eski CFTC Başkanı Brian Quintenz’e göre bu hareket, FED veya OCC banka denetçileri tarafından muhtemel kripto para bankacılığının gölgelenmesi adına yapıldı.

Şok Edici Kararın Ayrıntıları

Uniswap kurucusu Hayden Adams, geçtiğimiz gün JPMorgan Chase’in önceden herhangi bir haber vermeden ve açıklama yapmadan banka hesaplarını kapattığını aktardı. Adams, yapılan bu adımı şöyle dile getirdi: “Yalnızca kripto para endüstrisinde çalıştıkları için benzer şekilde hedeflenen birçok kişi ve şirket tanıyorum. Bunu kişiselleştirdiğiniz için teşekkürler.”

Adams’ın banka hesaplarının kapatılması, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) işlem hacmi bakımından en büyük merkezsiz borsa Uniswap‘ın ana geliştiricisi olan Uniswap Labs soruşturmasının birkaç ay sonrasında geldi. Eylül ayından Wall Street Journal, konuyu aşina kişilere atıfta bulunarak SEC avukatlarının yatırımcıların DEX protokolünü nasıl kullandıkları ve nasıl pazarlandığı hakkında Uniswap Labs’i araştırdığı bildirilmişti.

Dev Firma Neden Böyle Bir Strateji İzliyor?

Bunun yanı sıra bir Uniswap Labs sözcüsü The Journal’a firmanın sektörü yöneten yasalara ve düzenlemelere uymaya, herhangi bir soruşturmada yardımcı olacak şekilde düzenleyicilere bilgi sağlamaya hazır olduğunu aktarmıştı. Şu anda kripto odaklı yatırım şirketi Andreessen Horowitz’te danışman olarak çalışan Brian Quintenz konuyu şöyle ele aldı: “Muhtemelen FED veya Para Denetleme Ofisi banka müfettişleri tarafından yönlendirilen bir adımdı.”

JPMorgan Chase daha önce kripto para borsası ShapeShift’in kurucusu Erik Voorhees’in ve Kraken’in bordro hesabını kapatmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar