reklamı kapat

İtalyan Gazetesi Bitcoin’i “Ponzi” Olarak Tanımladı

Bitcoin hayatta olduğu sürece boyunca birçok şey olarak tanımlandı...
19:00
9 Temmuz 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Bitcoin 10 yıllık ömrü boyunca birçok şey olarak tanımlandı. Vergi kaçakçılar için ve kara para aklama için bir araç, güvenli liman ve tabii ki “ponzi şeması”

Bir Reddit kullanıcısının belirttiği üzere İtalya’nın en çok okunan gazetelerinden birisi Bitcoin’i temel alan bir yazı yayınladı.

“Bitcoin Bir Piramit Şeması”

Kripto para birimleri uzun zamandır geleneksel para sistemi ve buna bağlı olan şirketlerle deyim yerindeyse savaş içinde. Ana akım medya kuruluşları bu savaşta tabii geleneksel sistemin yanında duruyor.

İtalyan gazetesi La Repubblica, Bitcoin’i “ponzi şeması” olarak nitelendiren bir makale yayınladı ve değerini korumasının olası olmadığını ifade etti. Makalede konuyla ilgili şu ifadeler yer verildi:

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin çoğu herhangi bir temel varlığa dayanmıyor. Dolayısıyla bir garantisi yok. Bitcoin’in işleyişi parasal bir sistemden çok bir piramit şemasına benziyor.

La Repubblica bu iddialarını desteklemek için şu an piyasada olan Bitcoin miktarının çoğunun yalnızca birkaç adreste toplandığını yani zenginleşmede tekelleşme olduğunu iddia ediyor.

Ayrıca gazeteye göre Bitcoin’in değeri bir gün içinde sıfıra düşebilir. Çünkü piyasaya giren para akışı anında kesilebilir. Bu da Bitcoin’in bir anda değersiz olmasına yol açar.

“Bitcoin Güvenli Bir Liman”

La Repubblica’nın bu negatif yaklaşımının yanında ana akım medya kuruluşlarından Bitcoin’i destekleyenler de var. Örneğin The Financial Times, geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in yavaş yavaş “güvenli liman” olarak görülmeye başladığını ifade etti. Bunu yanında dünyanın önde gelen yatırımcılarından Ari Paul da aynı yaklaşımı benimseyerek Bitcoin’in ekonomik sorunların yaşandığı dönemlerde İsviçre frangı, Japon yeni ve altın gibi “güvenli liman” olarak algılanmaya başladığını ifade etti. Paul’un açıklamalarını bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.