reklamı kapat

IOTA Ekosistem Platformu Yayınlandı: IOTA Yükseliyor

3 Mayıs 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Görünen o ki kripto para piyasası değer kaybettiği günleri geride bıraktı. Çoğu yüksek piyasa değerli kripto para bugünlerde değer kazanıyor. IOTA olumlu haberler sonrası son 24 saatte %17 artış göstererek en çok yükselen kripto paralardan biri oldu.

Yaklaşık bir haftadır MIOTA/Dolar çifti 2.10 doları aşmıyordu. 1 Mayıs günü sert bir düşüş yaşandı, IOTA 1.88 dolara geriledi ancak hemen ardından düştüğü hızla geri yükseldi ve 2.10 doları aşarak direnci kırmış oldu. Bu yazının yazıldığı sıralarda IOTA 2.26 dolardan işlem görüyor.

Berlin merkezli IOTA kurumu IOTA ekosistemi platformunu yayınladığını Twitter üzerinden duyurmuştu:

Dünyanın her yerinden geliştiricilerimizle, yardım severlerle ve IOTA projesine katkı sağlayan herkes için IOTA platformunu oluşturduk. Hedefimiz daha fazla gelişim için insanları teşvik etmek.

IOTA nesnelerin interneti (IoT) için tasarlanmış ve Tangle adı verilen kendine özgü Blockchain’i bulunan bir mikro işlem token’i. Tangle nesnelerin internetine bağlı bütün cihazları bir araya getirebilecek şekilde tasarlandı. IOTA kurucularından Sergey Ivancheglo şu açıklamada bulundu:

Modern yaşam alanlarımızı IoT cihazları ile donatacağız. Önümüzdeki on sene içerisinde 50 milyar ürün tasarısına ulaşılacak ve bu ürünler dünyayı daha iyi bir yer haline getirecek. Bu olağan üstü şeylerin gerçekleşmesi için aşılması gereken engeller var. IoT cihazlarının kendiliğinden ödeme yapabilmesi için mikro işlem yapabilen bir sistemi olması gerekiyor. İşte IOTA bu ihtiyacı karşılayacak.

IOTA sistemi madenciler olmadan çalışabiliyor. Yeni bir işlem yapıldığında o işlem bir sonraki işlem tarafından onaylanıyor. Yapılan ilk işlemde kendinden öncekileri onaylıyor böylece sistem içerisinde ne kadar fazla kullanıcı olursa olsun çalışabiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.