reklamı kapat

IMF: Kripto Paraların Düzenlenmesi Kaçınılmaz

13 Şubat 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Christine Lagarde geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, kripto paralara yönelik uluslararası düzeyde yapılacak düzenlemelerin “kaçınılmaz” ve gerekli olduğunu ifade etti.

CNNMoney ile yaptığı bir röportaj esnasında bir gazetecinin kripto para piyasalarına olan ilginin giderek artmasına yönelik sorduğu soruya cevap veren Lagarde, piyasada oluşan bu trendi yüksek getiriler sağlayan ürünlere yatırım yapmaya eğilimi olan kişilerin oluşturduğu “sürü psikolojisi” olarak niteldi.

Ayrıca Lagarde bu trendin “karanlık faaliyetler” tarafından da desteklendiğini ifade ederek kripto paraların, sahip oldukları anonimlik özelliğinden dolayı, kara para aklama ve diğer online yasadışı faaliyetlere elverişli olduklarına işaret etti.

Bilindiği üzere Lagarde 2016 yılının Aralık ayında, Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile ünlü girişimci Bernard Tapie arasında gerçekleşen 400 milyon dolarlık yasa dışı para transferi dolayısıyla suçlu bulunmuştu. Ancak Lagarde bu transferin yanlışlıkla yapıldığını iddia etmişti.

Lagarde kripto paraların düzenlenmesi ile ilgili olarak “kaçınılmaz” yorumunu yaptı ve “varlıklar” üzerine gerçekleştirilen kripto para “faaliyetlerine” odaklanılması gerektiğini ifade etti.

Lagarde bu konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Kripto paralar, uluslararası bir düzenlemeye ve denetime ihtiyaç duyduğumuz bir alandır.”

Henüz 2016 yılının Ekim ayındayken Lagarde Wall Street Journal’a yaptığı bir açıklamada; dijital para birimlerini sistemlerine entegre eden bankaların, kara para aklama ve dolandırıcılık faaliyetlerinin önüne geçebilmek için düzenlemeye ihtiyaç duyacaklarını bildirmişti.

Öte yandan Lagarde zayıf ekonomilere sahip ülkelerin kendi dijital para birimlerini piyasaya sürerek bundan faydalanabilecekleri yönünde görüş bildirmişti. Bu ifadelerinin ardından geçtiğimiz Ekim ayında Lagarde, IMF’nin kendi kripto parasını çıkarma ihtimaline dikkatleri çekmişti.

Kripto para piyasaları bu yılın başlarından beri dalgalı tablo oluşturduğu için bankalar ve finansal kurumlar bu konuda sıkı düzenlemeler getirmeye yöneldiler.

Dünya genelinde çeşitli büyük bankalar kredi kartlarıyla kripto para alım satımını durdurdular. Öte yandan Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu (CFTC) ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan görüşmeyi göz önünde bulundurursak, gelecekte yapılacak bir düzenleme piyasaya zarar vermek yerine onu besleyecek yorumunu yapabiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER