X


İki ABD’li Temsilciden SEC’e Çağrı: Spot Bitcoin ETF’lerini Onaylayın!

Amerika’da iki önemli isim Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na spot Bitcoin ETF’ini onaylaması yönünde çağrı yaptı. 
21:22
3 Kasım 2021

ABD Temsilcileri Tom Emmer ve Darren Soto, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile başkanı Gary Gensler’i spot Bitcoin borsa yatırım fonunu onaylamaya davet ettiler.

Spot Bitcoin ETF’i Onaylanacak Mı?

Çarşamba günü yayınlanan bir mektupta Emmer ve Soto, SEC’in neden vadeli işlemlere bağlı Bitcoin ETF’lerinin önünü açtığını ama asıl Bitoin’e yatırım yapan ürünleri onaylamadığını sordu. Geçen ay gerçekleşen ProShares Bitcoin ETF‘nin listelenmesi oldukça önemli bir adımdı ve bu sebeple ABD’de benzer ürünlerin önünü açtı. Ancak yapılan yorumlara göre spot Bitcoin ETF’inin onaylanması vadeli işlem Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasına göre daha zor görünüyor.

Öte yandan iki kongre üyesi yaptıkları açıklamalarda, “Geçen ay, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), CME tarafından işlem gören Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapılmasını sağlayan iki Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonu (ETF) için alım satımın başlamasına izin verdi. Bitcoin’e yatırım yapmanın basit yollarına erişim sebebiyle bu ürünler potansiyel olarak bir Bitcoin spot ETF’sinden çok daha volatildir ve Bitcoin vadeli işlemlerinin tipik olarak ticaret yaptığı prim ve ayrıca her ay piyasaya sürülen vadeli işlem sözleşmelerinin maliyeti nedeniyle yatırımcılara önemli ölçüde daha yüksek ücretler getirebilir.” sözlerini kullandılar.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Spot Bitcoin ETF’i Daha Mı Güvenli?

Ayrıca Mektupta yapılan açıklamalarda, “Türev sözleşmelerine dayalı bir ETF’de alım satıma izin vermek konusunda rahatsanız, neden spot Bitcoin’e dayalı ETF’lerde alım satımın başlamasına izin vermekte eşit veya daha rahat olmadığınızı sorguluyoruz. Bitcoin spot ETF’leri doğrudan varlığa dayanıyor ve bu da doğası gereği yatırımcılar için daha fazla koruma sağlıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak göz önüne alındığında aslında mektubun içeriği şaşırtıcı değil. Hem Emmer hem de Soto, ABD’deki teknolojiyle ilgili düzenlemenin kapsamını netleştirecek yasalara sahip olan Kongre içindeki kripto savunucuları olarak tanınıyorlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar