X


ICO’ların En Fazla Odaklandığı Alanlar Hangileri?

LongHash kapsamlı bir ICO araştırması yaptı.
20:00
27 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Satoshi Nakamoto yeni bir çağ başlatan Bitcoin white paper’ını 2008’de yayımladı. Daha sonra white paper’lar Blockchain sektörünün çok önemli parçaları oldu. White paper’lar Blockchain projeleri hakkında bilgi sağlıyor ve yatırımcıları projeye çekiyor.

Bir önceki çalışmasında white paper’ların yıllar içinde uzadığını saptayan LongHash şimdi de ICO white paper’ları arasında en popüler konuları/kelimeleri inceledi.

Çalışma kapsamında 2.431 white paper içerik açısından analiz edildi. Oyunlardan sanata, lojistik ve hayır işinden yemek sektörüne kadar pek çok konuşun tartışıldığı ICO white paper’larında en çok tartışılan konu madencilik oldu. Bu elbette büyük bir sürpriz değil, zira neredeyse bütün kripto para projelerinde madencilik var ve bunun white paper’larda detaylandırılması gerekiyor. “Piyasa” kelimesi de sıklıkla geçiyor çünkü projelerin çoğu bir tür token ekonomisi yaratmak istiyor ve white paper’ında buna değiniyor.

“Oyun” sıklıkla kullanılan kelimelerden bir diğeri. CryptoKitties ve Fomo3D uygulamalarının ne kadar popüler olduğunu göz önünde bulundurursak bunun da sürpriz olmadığını söyleyebiliriz. “Kredi” kelimesinin sıklığı, finansal teknoloji Blockchain projelerinin güçlü bir trend oluşturduğunu gösteriyor ve reklamcılık, ticaret (işlem) ve sanat kelimelerinin de popüler olduğu görülüyor.

Diğer bazı anahtar kelimeler Blockchain’in ideallerini yansıtıyor. Blockchain’in amaçları arasında şeffaflığı geliştirmek ve yolsuzlukla savaşmak yer alıyor. Dolayısıyla “sağlık” ve “hayır işleri” kelimeleri sıklıkla white paper’larda kullanılıyor. Blockchain’in bir diğer işlevi de takip edilebilirliği artırmak. Dolayısıyla lojistik, müzayede, işlem ve telif hakkı kelimeleri de son derece popüler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER