f Hong Kong'da JPEX Skandalı: Borsanın Reklamını Yapan Fenomenler Tutuklandı › COINTURK

Hong Kong’da JPEX Skandalı: Borsanın Reklamını Yapan Fenomenler Tutuklandı

Özet

  • Hong Kong polisi, sosyal medya fenomeni Joseph Lam'ı "Jolamchok" adıyla tanınan kullanıcı adıyla kripto para borsası JPEX ile ilişkisi nedeniyle tutukladı ve ofisine baskın düzenledi.

  • Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, JPEX'in reklamını yapmak için birçok fenomenle anlaştığına dair suçlamalarda bulundu.

  • Ayrıca raporda, Lin Zuo adındaki bir fenomenin kripto varlık ticareti için ücretli sohbet grupları kurduğu belirtildi.

  • Piyasaya Etkisi: Nötr
16:15
18 Eylül 2023

Yerel bir gazete haberine göre Hong Kong polisi Instagram’da jolamchok kullanıcı adıyla tanınan sosyal medya fenomeni Joseph Lam’ı kripto para borsası JPEX ile olan ilişkisi nedeniyle tutukladı. Habere göre yerel polis Lam’ın ofisine baskın düzenledi ve nakit para içeren plastik bir torba da dahil olmak üzere bir çok delile el koydu.

Birçok Fenomen JPEX Reklamı Yaptı

Bir başka habere göre Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu kısa bir süre önce JPEX’i platformun reklamını yapmak için bir çok fenomenle anlaştığına dair suçlamıştı. Bu suçlamalara göre borsa Hong Kong halkına yapılan özel reklamlar sayesinde platform hizmetleri tanıtılıyordu.

Raporda ayrıca Lin Zuo adında bir fenomenin kripto varlık trade’ine yönelik ücretli bir sohbet grubu kurduğu yer aldı. Zuo’nun bu yolla ismi açıklanmayan bir vatandaşın kripto varlıklara 100.000 Hong Kong doları (12.800 dolar) yatırım yapmaya ikna ettiği ve bunun gibi birçok örnek vaka olduğu doğrulandı. Ayrıca raporda şu ifadeler yer aldı:

“Lin Zuo zaman zaman grupta insanların kendisini “para ödemek” için aramaya devam ettiğini iddia etti. 17 Eylül’de influencer JPEX olayında yer almadığını iddia eden bir haber paylaştı ve “sizi öldürmeyen şey sizi daha güçlü yapar” şeklinde bir mesaj attı.”

JPEX Tarafında Neler Yaşandı?

İddialarda yer alan kripto para borsası JPEX ise yakın zamanda yaşanan para çekme ücretlerini artırmasına ve belirli işlemleri askıya almasına neden olan likitide krizinden yasal düzenleyicileri ve “üçüncü taraf piyasa yapıcılarını” sorumlu tuttu. JPEX yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Üçüncü taraf piyasa yapıcılardan likiditeyi mümkün olan en kısa sürede geri kazanacağımıza ve para çekme ücretlerini kademeli olarak normal seviyelere getireceğimize söz veriyoruz.”

Kripto para borsası Bitfinex tarafından yakın bir tarihte yayınlanan rapora göre kripto para sektöründeki sermaye çıkışları Ağustos ayında 55 milyar dolara ulaştı. Bu sermaye çıkışı başta Bitcoin olmak üzere birçok altcoin’i ve stablecoin likiditesini de etkiledi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI