reklamı kapat

Hindistan’da Kripto Varlıkların Vergilendirilmesi İçin Bazı Adımlar Atıldı

25 Mart 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Hindistan’ın en büyük vergi dosyalama platformu Cleartax ve Hintli kripto para borsası Zebpay, Hint vatandaşlarının kripto para işlemlerinden doğan vergi borcu bilgilerine ulaşmalarını kolaylaştırmak için güçlerini birleştiriyor.

Bu ortak anlaşmasıyla birlikte Cleartax ve Zebpay mevcut vergi yasaları sonucunda yatırımcıları Bitcoin kazançlarından doğan yükümlülükleri konusunda eğitmeyi amaçlıyorlar.

Hindistan’da kripto para vergi mükelleflerine en iyi şekilde yardımcı olmak için Zebpay ve vergilendirme platformu çalışmalarına devam ediyorlar. Ayrıca hükümet cephesinden gelen yeni düzenlemelerin yakında yürürlüğe gireceği açıklaması ise sadece sözde kalmış gibi görünüyor. Geçen ay medyada çıkan haberlere göre Mart ayında yeni düzenlemeler yapılması bekleniyordu. Bu durumun tam aksine hükümet kripto varlıklar üzerindeki bu denetimlerin kolay olmayacağı sonucuna ulaşmış ve bu işten vazgeçmiş gibi görünüyor.

Çok kapsamlı düzenlemeler yürürlüğe koymasına rağmen Hindistan Hükümeti diğer birçok ülke gibi kripto paralardan kazanç sağlama konusunda oldukça istekliler. Geçtiğimiz ay Gelir Vergisi Dairesi binlerce kripto para yatırımcısına vergi bildiriminde bulundu. Fakat yatırımcıların aklını şu soru kurcalamaya devam ediyor; Kripto para birimleri ne tam anlamıyla yasallaştırılmış ne de düzenlenmiş olmamasına rağmen hükümet nasıl olur da yatırımcıların gelirlerini ve karlarını ilgili kurumlara bildirmelerini bekliyor?

Bussines Standard’a göre Cryptocurrency Advisory Plan adlı yeni bir girişim bu yılki vergi döneminde Hintli kripto para yatırımcılarını destekleyecek. Bu çalışmayı yürüten Zebpay ve Cleartax vergi mükelleflerinin dijital varlıklarının vergilendirmesine ilişkin yasayı anlamasına ve bu yasaları benimsemelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Cleartax insanların Bitcoin’in nasıl çalıştığını anlamalarına yardımcı olmak için yeterli uzmanlığa sahip olduğunu iddia etti. Zebpay CEO’su Nischint Sanghavi ise kripto para birimlerinin vergilendirilmesi ile ilgili sorunları ele almak için aynı fikirde olan bir ortağa ihtiyaç duyduklarınnı söyledi.

Şubat ayında Hindistan Gelir Vergisi Dairesi ülkenin önde gelen kripto para borsalarını inceledikten sonra yaklaşık 100.000 yatırımcıya vergi bildirimi gönderdi. Yasadışı faaliyetlerden şüphelenen yetkililer birçok banka hesabını askıya aldı.

Kripto para birimleri Hindistan’da yasal olarak kabul edilmiyor. Ayrıca hükümet Bitcoin yatırımcılarına birçok kez uyarılarda bulundu. Aynı zamanda büyük finansal kurumlar ve bankalar dijital varlık faaliyetlerinde ciddi şekilde sınırlama yoluna gittiler.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.