Reklam

Hindistan Merkez Bankasının Kripto Para Yasağı Kalkıyor Mu?

Hindistan Yüksek Mahkemesi, ülkenin merkez bankasına kripto para yasağını haklı göstermesi için 2 haftalık süre sundu.
19:00
21 Ağustos 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hindistan Merkez Bankası RBI, 2018 yılının Nisan ayında yayınladığı ve Temmuz ayında yürürlüğe soktuğu bir genelge ile ülkedeki finansal kurumların kripto para şirketlerine hizmet vermesini yasaklamış ve ülke içerisindeki kripto para sektörünün düğmesini adeta bir anda kapatmıştı. O tarihlerden beri devam eden davalar ise henüz bir çözüme kavuşturulamadı.

Hindistan Yüksek Mahkemesi de 21 Ağustos tarihinde aldığı bir karar ile ülkenin merkez bankasına koyduğu kripto para yasağını haklı göstermesi için 2 hafta süre tanıdı.

Hindistan’ın Kripto Para Yasağı Yakında Bitebilir

Mahkeme bugün yapılan duruşmada merkez bankasının kripto para piyasasına karşı yaptığı eylemlerde ‘düzgün’ davranmadığına hükmetti ve Yüksek Mahkeme Hakimi Rohinton Fali Nariman RBI’yi adeta topa tuttu. Davayı bizzat takip eden Crypto Kanoon’un aktardığı bilgiler göre Hakim Nariman konu hakkında yaptığı açıklamada RBI’nin yasağın nedenini açıklayan tatmin edici bir şeyler sunamadığını dile getirdi.

RBI, öne sürülen 2 haftalık uzatmayı kabul etti ve 2 hafta sonra taraflar yeniden karşı karşıya gelip bu doğrultuda büyük bir hamle atabilir. Hindistan’ın kripto para birimlerini tamamen yasaklamasının ülkeyi tahminen 13 milyar dolar zarara uğratacağı vurgulanmakta. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar