X


Hindistan Kripto Paralarla Alakalı Kararını Verdi! Son Gelişmeler Neler?

Hindistan cephesinde son gelişmeler, kripto paralarla alakalı yasak yok ancak sınırsız özgürlükte planlanmıyor.
23:20
15 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son muson oturumlarına kadar ülkenin kripto paraları yasaklayacağı söylentileri dolaşıyordu. Ancak hazırlanan düzenlemeler aylar geçmesine rağmen yayınlanmadı. Bununla birlikte kripto paralarla ilgili bir yasak kararı da alınmadı. Hindistan hükümetinin son yaptığı açıklamalara bakılırsa yasaklar gelmeyecek ancak bazı sınırlar çizilecek.

Hindistan Kripto Para Gelişmeleri

Ülkede milyonlarca kripto para yatırımcısı bulunuyor. Çok daha fazlası yatırımcı da gelecekte aramıza katılacak. Peki Hindistan, vatandaşları tarafından yoğun ilgi gösterilen kripto paralarla ilgili nasıl bir politika izleyecek? Bugün önemli bir toplantı yapıldı ve karara varıldı.

PTI’nin bildirdiğine göre, Parlamento Finans Daimi Komitesi, endüstri dernekleri ve kripto finansmanı uzmanları Pazartesi günü kripto para kullanımının ülkede yasaklanmaması, ancak düzenlenmesi gerektiği konusunda anlaştılar. Bharatiya Janata Partisi Milletvekili Jayant Sinha başkanlığındaki parlamento paneli, endüstri paydaşlarıyla kripto para birimleri üzerine ilk toplantısını yaptı. Şu anda, Hindistan’da kripto para birimlerinin kullanımına ilişkin herhangi bir düzenleme veya yasak bulunmamaktadır.

Bu toplantıda üyeler terörün finansmanı ve kara para aklama konusundaki endişelerini dile getirdiler. Özellikle Hindistan’dan dışarıya kontrolsüz para çıkışının engellenmesi de gündemdeydi. Takip edenler WazirX borsasının bu konuda geçirdiği soruşturmayı ve hükümetinin tutumunu biliyor.

ANI’nin bildirdiğine göre, Başbakan Narendra Modi Cumartesi günü kripto para birimiyle ilgili bir toplantıya başkanlık etti. Geçen hafta, Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, kripto para birimlerinin merkez bankaları tarafından düzenlenmedikleri için finansal sistemi tehdit edebileceğini söylemişti.

Hindistan ve Kripto Para Düzenlemeleri

İlk olarak abartılı kripto para reklamlarının yasaklanması gündemde, ülkedeki ünlülerin yanıltıcı kripto reklamlarında boy göstermesi hükümeti rahatsız ediyor. Aynı durum dünyanın geri kalanı için de geçerlidir. Güvenilir veya tanınmış isimleri reklamlarında oynatan kripto odaklı girişimler, yatırımcıların bir nevi algılarıyla oynuyor. Sonuç olarak kendilerine çok daha kolay yatırımcı çekebiliyorlar.

İngiltere bu konuda net bir tutum sergiliyor. Yanıltıcı kripto reklamlarıyla alakalı kesin bir yasak gündemde. Benzer sertlikte bir düzenlemenin ülkemizde de uygulanması tüm yatırımcıların avantajına olacaktır.

Türkiye’de kripto paraların günlük ticarette kullanılması yasak, ancak yatırım amaçlı borsalarda işlem yapmanın önünde bir engel bulunmuyor. Henüz ülkemizdeki kapsamlı kripto para düzenlemesi de ön araştırma sürecinde bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar