X


Her Şeyi Bu Göstergenin Gidişatı Belirleyebilir: Bitcoin (BTC) Dominance

Bitcoin piyasa hakimiyeti göstergesi önemli bir noktada.
11:00
28 Ocak 2021

Bitcoin çok uzun zamandır spotları üzerinde tutuyor ve fiyat hareketleri ile altcoin’lerdeki sermayeninin de kendisine akmasını sağlıyor. Dolayısıyla özellikle 42.000 dolarlık rekorun hemen öncesi ve sonrasında Bitcoin piyasa hakimiyetinin (Bitcoin dominance) arttığına şahit olduk. Ancak lider kripto para biriminde şu anda bir düşüş yaşanıyor ve Bitcoin’deki (BTC) sermaye altcoin’lere geri dönüyor. Dolayısıyla Bitcoin piyasa hakimiyeti de düşüyor.

BTC Dominance ve Altcoin’ler

Bundan 13 yıl önce sadece bir kripto para birimi vardı: Bitcoin. Sonrasında ise altcoin’ler piyasaya sürülmeye başladı ve günümüzde 8.000’in üzerinde altcoin bulunuyor piyasada.

Her ne kadar hala Bitcoin bir deney olarak değerlendirilse de kurumların ve büyük yatırımcıların ilgisi arttıkça Bitcoin’in bu nitelemesi de kaybolacak gibi görünüyor. Altcoin’ler ise hala çok spekülatif ve riskli varlıklar olarak değerlendiriliyorlar.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin ve altcoin’ler 2017 yılında çok büyük bir ralli yaşadılar ancak geri çekilmeler de ralli kadar güçlü oldu. Lider kripto para birimi %80 gibi büyük bir düşüş yaşarken altcoin’ler çok daha büyük kayıplar verdi. O dönemde Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %35’lere kadar geriledi.

Günümüzde ise grafikler önemli bir eşiği işaret ediyor: Bitcoin piyasa hakimiyeti tavan yapacak ya da altcoin rallisi başlayacak. Bu iki durum arasında ince bir çizgi olduğu düşünülüyor.

Çok İnce Çizgi

Bitcoin dominance göstergesi şu anda %63 seviyesinde bulunuyor. Eğer bahsi geçen ince çizgi Bitcoin’in lehine çalışırsa BTC hakimiyeti %80’lere kadar yükselebilir ve bu durumda bir altcoin rallisinin yaşanması tamamen hayal olabilir. Bitcoin dominance ile ilgili detaylı bilgilere “Bitcoin Piyasa Hakimiyeti (Bitcoin Dominance) Nedir?” adlı metnimizden ulaşabilirsiniz.

Ancak bu çizgi altcoin’ler lehine kırılırsa BTC’deki sermaye hızlı bir şekilde altcoin’lere geçeceği için  Bitcoin piyasa hakimiyeti de %30’lar seviyesine geri çekilebilir. Analistlere göre bu çizgi hangi yöne doğru kırılırsa kırılsın kripto para birimlerinin pazar paylarında büyük değişiklikler yaratma eğilimine sahipler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar