f HashKey Hong Kong'ta Perakende Kripto Alım Satım Hizmetlerine Başlıyor › COINTURK

HashKey Hong Kong’ta Perakende Kripto Alım Satım Hizmetlerine Başlıyor

Özet

  • Asya kripto borsası HashKey, Hong Kong'da perakende kripto alım satım hizmetlerine başlıyor.

  • Yatırımcılar, HashKey platformunda net varlıklarının sadece %30'unu kripto paralara yatırabilecekler.

  • Hong Kong, 2023'te kripto dostu bir ortam oluşturma hedefi doğrultusunda düzenleyici adımlar attı.

  • Piyasaya Etkisi: Pozitif
16:30
25 Ağustos 2023

Asya kripto para borsası HashKey yerel basında çıkan bir habere göre, Hong Kong’daki perakende müşterilerine 28 Ağustos’tan itibaren kripto alım satım hizmetleri sunacak. Yatırımcıların platformu kullanırken net değerlerinin yalnızca %30’una kadarını kripto para birimlerine yatırmalarına izin verilecek.

Spot Bitcoin ve Ethereum Alınabilecek

HashKey, ülkenin Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC) tarafından verilen iki büyük lisansı yükselttikten sonra Hong Kong’da perakende yatırımcılara kripto alım satım hizmetleri sunmak için düzenleyici izin alan ilk kripto borsası oldu. Tip 1 olarak bilinen ilk lisans HashKey’in Hong Kong’un menkul kıymetler yasaları kapsamında bir sanal varlık ticaret platformu başlatmasının yolunu açtı. Tip 7 olarak adlandırılan ikinci lisans kripto borsasının hem kurumsal hem de perakende kullanıcılara otomatik ticaret hizmetleri sunmasına izin veriyor.

HashKey’in yanı sıra OSL adlı başka bir kripto platformu da BTC ve ETH perakende ticaret hizmetleri sunmak için SFC’den düzenleyici bir onay aldı. Yeni lisans rejimi Hong Kong’un kendisini hukuk çerçevesi altında kripto perakende ticaret hizmetlerine izin veren birkaç ülkeden biri olmasının yolunu açtı.

Hong Kong ve Yasal Düzenlemeler

Hong Kong, 2023 yılına ülkede kripto dostu bir ortam oluşturmaya odaklanarak başladı. Hong Kong Mali Sekreteri Paul Chan, yılın başında yerel hükümet ve düzenleyicilerin 2023’te bir kripto ve fintech ekosistemi inşa etmeyi dört gözle beklediklerini belirtti.

Mart ayına kadar 80’den fazla kripto firması Hong Kong’da ofislerini açmakla ilgilendiklerini ifade etmişti. Nisan ayında Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) bankaları kripto para firmalarına hizmet vermeye çağırdı. Aynı yılın Mayıs ayında HKMA, son başvuru tarihi 1 Haziran olan kripto platformları için bir lisanslama rejimi açıklamıştı. Ağustos ayına gelindiğinde birkaç kripto platformunun perakende ve kurumsal müşterilere kripto alım satım hizmetleri sunması onaylanmıştı.

Yatırımcıların korunmasına yardımcı olan düzenleyici çerçevenin rolü perakende tüccarların yalnızca BTC ve ETH’ye erişebilecekleri Hong Kong örneğinde oldukça belirgin ve borsa, spot işlem yapan yatırımcıların ihtiyacı için yeterli olduğuna inanıyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI