Günümüzde Değer Saklama Aracı Olarak Bitcoin Altından Daha Mı İyi?

Özet

  • Günümüz ekonomik ve politik gerilimlerinin ortasında insanlar altına ve Bitcoin’e yöneliyor...
14:00
24 Haziran 2019

Lider kripto para Bitcoin’in son aylarda adeta şov yaptığını söyleyebiliriz. Sadece bu ay bile Bitcoin fiyatını 8.000 dolardan 10.000 dolara kadar çıkararak %26’lık yükseliş bir performansı sergilemiş oldu. Siyasi ve ekonomik gerilimler de artarken değer deposu olarak Bitcoin ve altın karşılaştırması fiyat artışlarıyla beraber yeniden gündeme gelmeye başladı. Peki, hangisi üstün?

22 Haziran Cumartesi günü Bitcoin heyecanla beklenen 10.000 dolar barajını kırdı ve fiyatını 11.200 dolar seviyesine kadar taşımayı başardı. Lider kripto paranın piyasa değeri de 200 milyar dolara ulaştı. Yazının yayıma hazırlandığı sıradaysa Bitcoin 10.890 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

Bitcoin Altından İyi Mi?

Bitcoin’in yükselişinin ardından neden yükseldiğiyle ilgili yorumlar ve analizler paylaşılmaya başlandı. Tüm dünyada politik ve ekonomik gerilimler günden güne artıyor. Bu durum insanları altın ve Bitcoin gibi geleneksel para birimlerinden daha güvenli olarak görülen uluslararası varlıklara yönlendiriyor. Örneğin, Hong Kong’daki son olaylar sonrasında Bitcoin’e olan talebin ciddi anlamda arttığı görüldü.

Altın fiyatlarının da yıl başından bu yana arttığını görüyoruz. Altın son altı ayda yaklaşık olarak %10’luk bir artış sergiledi. 1.400 dolara ulaşan altın son altı ayın en iyi performansını sergilemiş oldu. Bu da hisse senedi ve geleneksel para birimlerine olan güvenin azaldığının bir işareti olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun yanında 2019 Ocak ayıyla bugün karşılaştırıldığında Bitcoin yaklaşık olarak %185 oranında arttığını görüyoruz. Bitcoin ve altın arasında bu artıştan başka bir fark daha var. Bitcoin tamamen saf parasal değere sahipken altının değer saklama aracı olmasının yanında endüstriyel bir değeri de var.

Bitcoin Parabolik Evrede

Uzmanlara göre Bitcoin daha yeni başlıyor ve dördüncü parabolik evresine giriyor. Network sağlığı, Bitcoin ortaya çıktığından beri hiç bu kadar güçlü olmamıştı. e-Toro’dan Mati Greenspan geçtiğimiz günlerde Bloomberg yayınında Bitcoin’in yeni bir parabolik döngüye başlayacağını aktarmıştı.

Ayrıca iki büyük güç arasındaki ticaret savaşları insanların ilgisini Bitcoin ve altın gibi alternatif varlıklara yöneltmeye devam edecek. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde iki varlığın da fiyat artışı yaşaması muhtemel…

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar