X


Güney Kore’den Beklenmedik Terra (LUNA) Hamlesi!

Güney Kore hükümeti ülkenin önde gelen kripto para borsalarıyla bir toplantı planlıyor. Toplantının önceliği Terra (LUNA) !
13:25
24 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Güney Kore’nin iktidar partisi, ülkede faaliyet gösteren en büyük beş kripto para borsasının yetkilileriyle Salı günü acil bir toplantı yapmayı planladığını ve toplantının Terra’yı (LUNA) yakından ilgilendirdiği söyleniyor.

Terra Konusu Gündemde

Yerel haber kanallarından alınan verilere göre Güney Kore’nin iktidar partisi Newspim,  24 Mayıs 2022’de eyalette faaliyet gösteren en büyük beş kripto borsasının yetkilileriyle planlandığı toplantıda, Terra çöküşünden kaynaklanan 40 milyar dolarlık kaybın sonuçlarının görüşüleceğini bildirildi.

Elde edilen verilere göre yatırımcıların uğradığı zararlardan ve kullanıcıları korumaya yönelik çalışmalar yapılmadığından dolayı beş kripto para borsasının sorumlu tutulacağı öne sürülüyor.

Güney Kore’nin iktidar partisi üyesi ve aynı zamanda parlamentonun özel sanal varlıklar komitesi başkanı Yoon Chang-Hyeon konu hakkında yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kripto para borsalarının, yatırımcılarını koruma yöntemlerini daha sıklıkla denetleyeceğiz”

Buna ek olarak iktidar partisi üyesi Chang-Hayeon’un geçen hafta Salı günü yaptığı açıklamada, Ulusal Meclis’in Terra olayını araştırmak için acil bir toplantı yapması gerektiğini ve yerel kripto para borsalarının müşteri risklerine rağmen UST ve LUNA işlemlerini açık tutması konusundaki rahatsızlıklarını dile getirmişti.

Sıkı Denetim

Yanı sıra Güney Kore yetkilileri sekiz adet kripto para cüzdanı, 26 kripto para borsası ve güvenlik yönetimi ajansları dahil olmak üzere kripto paralar ile ilgili 34 şirketin tamamını inceliyor. Ayrıca iktidar partisi Newspim kripto para borsalarının, tüm temel müşteri koruma araçlarını ve kara para aklama önlemlerinin düzgün bir şekilde uygulanıp uygulanmadığının araştırılmasını ön görüyor.

Salı günü toplantıya katılacak isimler arasında Politika komitesi başkanı Seong Il-jong, siyasi işler komitesi başkanı Jae-ok Yoon ve iktidar partisinin sanal varlık özel başkanı Yoon Chang-Hyeon’un yer alıyor. Diğer panel katılımcıları arasında Mali Hizmetler Komisyonu başkan yardımcısı ve Mali İstihbarat Birimi (FIU) başkanı Kim Jeong-gak, Mali Denetleme Hizmeti ve Adil Ticaret Komisyonu gibi komşu bakanlıklardan yetkililer ve Ulusal Polis Teşkilatı bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar