X


Güncel Bitcoin (BTC) Yorumları: Bitcoin Yükselişi İçin Kritik Noktalar

Bitcoin yeniden yükselişe geçti.
10:51
15 Haziran 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bir anda %14’lük yükseliş ile yeniden 40.000 dolar seviyesine ulaştı. Bitcoin’in bu yükselişi altcoinlerin birçoğu tarafından takip edilemedi ve yükselişin lideri Bitcoin oldu. Peki Bitcoin için sıradaki seviyeler ne ve uzmanlar ne düşünüyor?

Bitcoin Fiyatının Hareketliliği Sürecek mi?

Tesla CEO’su Elon Musk’ın yeniden Bitcoin kabul edilebileceğine yönelik yorumu, fiyatın arkasındaki itici güç oldu. BTC fiyatı kısa sürede 35.000 dolardan 40.000 dolara ulaşsa da hala kırılacak ve geçilecek çok fazla nokta bulunuyor. Özellikle fiyatın hala ayı bölgesinde olduğu ve düşüş trendinin  altında kaldığı görülüyor. Boğa piyasasında çok fazla etki etmeyen olumsuz haberlerin, ayı piyasasında ise çok sert etkileri olduğu söylenebilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin fiyatının spot piyasadaki hareketliliğine karşı profesyonel yatırımcıların kullandığı ürünlerde ise çok fazla hareketlilik olmadığı söylenebilir. 3 aylık vadeli işlem primine bakıldığında, bunun 20 Mayıs tarihinden beri %11 seviyesinde yer aldığı görülüyor. Normal şartlar altında %5 ila %15 arasında değişen bu oran, önemli bir sinyal vermekte. Vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatı, spot piyasadaki fiyattan düşük olduğunda bunun kısa vadeli bir düşüş sinyali olduğu biliniyor ve BTC şu an tam olarak bunu yaşıyor.

Makroekonomik Durum, Bitcoin İçin Belirsiz

Ünlü kripto para analisti ve makro ekonomist Alex Krüger ise Bitcoin için tehlikenin hala bitmediğini düşünüyor. Krüger, katıldığı bir canlı yayında yaptığı açıklamalarında Bitcoin için önemli seviyenin 45.000 dolar ve üzeri olduğunu vurgulamıştı. Özellikle makroekonomik durumun iyice belirsizleştiği şu günlerde kurumsal yatırımcının yeniden BTC’ye geçiş yapması pek olası gözükmüyor.

Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan FOMC toplantısına yönelik beklentiler bir hayli farklı ve buradan çıkacak bir faiz kararı, Bitcoin için oldukça olumsuz olabilir. Böyle bir karar çıkmaması durumunda ise Bitcoin için sıradaki hedefler 42.000 dolar ila 45.000 dolardır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar