X


Grayscale’den Düzenleyici Kuruma Mektup: SEC, Spot Bitcoin ETF’lerine Yeşil Işık Yakacak mı?

Grayscale, Spot Bitcoin ETF'ine ilişkin onay adına SEC'ye yeni bir mektup gönderdi.
11:40
26 Nisan 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Financial Times‘ın yeni bir raporuna göre, dijital varlık yöneticisi Grayscale, Bitcoin Trust’ı (GBTC) Spot Bitcoin ETF’ine dönüştürmek amacıyla ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir mektup gönderdi.

Grayscale’in Spot Bitcoin ETF’i Hamlesi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ekim 2021’de ilk kez bir Vadeli Bitcoin ETF’ine onay verdi. Bu süreçte SEC, çok sayıda Vadeli Bitcoin ETF‘ine onay verirken, tüm Spot Bitcoin ETF’lerini ise reddetti. SEC’nin Spot Bitcoin ETF‘lerine olan bu yaklaşımı, kripto ekosisteminde önemli bir kesim tarafından eleştiri topladı. SEC Başkanı Gary Gensler, piyasanın henüz Spot ETF’ler için yeterli olgunluğa ulaşmadığını ifade ederken, Grayscale CEO’su başta olmak üzere pek çok isim de Spot Bitcoin ETF’lerine olan bu olumsuz yaklaşımın doğru olmadığını dile getirdi.

Yakın bir zaman önce Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, Bitcoin Trust’ı Spot Bitcoin ETF’ine dönüştürme talebinin reddedilmesi durumunda yasal yollardan mücadele etmeye devam edeceklerini ifade ederek konuya ilişkin düşüncelerini bir kez daha dile getirdi.

Grayscale’den SEC’ye Mektup

SEC’nin Spot Bitcoin ETF’lerine olan bu yaklaşımı, Grayscale CEO’su başta olmak üzere pek çok isim tarafından eleştiri topladı. SEC’nin bu yaklaşımının yanlış olduğuna yönelik görüş bildiren pek çok isim, Vadeli Bitcoin ETF’lerine olan bu yaklaşımın Spot Bitcoin ETF’leri için de geçerli olması gerektiğini vurguladı. Konuya ilişkin tartışmalar süregelirken, Grayscale‘den Spot Bitcoin ETF’leri için yeni bir hamle geldi.

Yeni bir Financial Times raporunda göre Grayscale, Bitcoin Trust’ı (GBTC) Spot Bitcoin ETF’ine dönüştürmek amacıyla ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yeni bir mektup gönderdi. Grayscale’in bu Spot Bitcoin ETF’i talebine ilişkin kararın ise SEC tarafından Temmuz ayında açıklanması bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar