reklamı kapat

Gizli Kalmış Bitcoin Milyarderi: Patoshi

Bitcoin'in ilk madencilerinden biri olan Patoshi'nin varlığı hakkındaki tartışmalar devam ediyor.
09:00
19 Nisan 2019

Patoshi’nin varlığı birçok kripto para takipçisi tarafından sorgulanıyor. Patoshi bir madenci ve 1 milyondan fazla Bitcoin’e sahip olduğu söyleniyor. Yeni bir araştırma Patoshi’nin varlığını doğrular nitelikte.

Patoshi

Craig Wright’ın Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmesi ve bu konuda insanları tehdit etmesinin ardından Nakamoto’nun kimliği hakkında tartışmalar yeniden gün yüzüne çıktı. Bu tartışmalar devam ederken bir başka Bitcoin milyoneri Patoshi hakkında yeni araştırma yapıldı.

Genel olarak Nakamoto’nun 1 milyondan daha fazla Bitcoin’i olduğu tahmin ediliyor ancak tam miktar tabii ki onaylanamıyor. Patoshi’nin varlığı ise ilk olarak RSK Labs yetkililerinden Sergio Demian Lerner tarafından 2013’de ortaya atıldı. Patoshi eğer gerçekse Nakamoto’dan bile fazla Bitcoin’e sahip olabilir.

Bitcoin’in ilk madencilerinin 1.8 milyondan fazla Bitcoin kazdığı tahmin ediliyor. Bu Bitcoin’lerin büyük bir kısmı, yaklaşık 1.1 milyon Bitcoin halen harcanmadı. Bitcoin boğa sezonunun tepesindeyken 1 Bitcoin 20 bin dolardı, bu da Bitcoin’ler tek bir kişiye aitse onu dünyanın en zengin insanı yapmış olabilir.

Diğer yandan birçok isim iddiaların doğru olmadığını öne sürmüştü. Fakat yakın zamanda Lerner yeniden bir makale hazırladı ve Patoshi hakkında yeni argümanlar ortaya koydu. Lerner’in hazırladığı “İnkarcıların Dönüşü ve Patoshi’nin İntikamı” başlıklı yazıya göre tek bir madenci 22 bin bloğu tek başına kazdı. Kazılan blokların %99’u halen harcanmamış durumda. Bazı günlerde madenciliğe ara verilmiş ve tekrar devam edilmiş görülüyor.

Lerner Patoshi’nin varlığına madencilik havuzlarını sebep göstererek itiraz edenlere de cevap verdi. Lerner Genesis bloklarının kazılmasından birkaç yıl sonra havuzların ortaya çıktığının altını çizdi. Başlangıçta Bitcoin madenciliği yapmak adına teşvik olmadığını ve teknolojik kapasitenin herkeste bulunmadığını belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun