reklamı kapat

Gizemli Bir Airdrop, Ethereum Ağına Yeni Rekoru Getirdi!

Ethereum'un Gas kullanımında yeni bir rekor kırıldı.
13:00
10 Haziran 2019
  • Ahmet BalıkesirliAhmet Balıkesirli

Ethereum (ETH) ağında gerçekleştirilen gizemli bir ERC-20 token airdrop etkinliği, ağın neredeyse %60’ını ele geçirdi ve gas kaynaklarının çoğunu tüketerek yeni bir rekorun kırılmasına yol açtı. Verilere bakılacak olursa söz konusu airdrop sadece dikkat çekmek için yapılmış gibi duruyor.

Etherscan verilerine göre More Gold Coin (MGC) isimli bir ERC-20 tabanlı kripto para birimi hiçbir belirli sebep olmadan binlerce Ethereum adresine airdrop olarak gönderilmeye başlandı. Yapılan bu airdrop ETH ağını ve gas kapasitesinin  çoğunu ele geçirmiş durumda.

Airdropping address taking 59% of Ethereum's txs

Gas Kullanımında Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı

Ethereum ağında kullanılan günlük Gas miktarı rekor kırmış olsa da bu aslında Ethereum ağındaki ticari hacmin rekor kırdığı anlamına gelmiyor. TrustNodes’un iddiasına göre gas ve işlem kapasitesi aynı şeyler değil ve kullanılması gereken gas miktarı aslında yapılması gereken işe göre değişim gösterebiliyor.

Ethereum ağındaki işlemler söz konusu 24 saatlik sürede gas kullanım oranı artarken, ciddi bir düşüş bile yaşadı. Ancak aşağıdaki tablodan da görülebileceği üzere Gas miktarı konusunda Ethereum ağında 2017 yılının boğa döneminde bile görülmeyen bir seviyeye ulaşıldı.

Ethereum Gas usage over time

Bunun yanı sıra airdrop etkinliği hala devam ediyor ve Ethereum ağ kaynaklarının %6’sını tüketiyor. MGC token’lerinin üretim veya dağıtılma amacı ise hala bilinmiyor. Söz konusu projenin bir internet sitesi bile yok gibi gözüküyor.

Ethereum son birkaç gündür düşüş yaşamaya başladı ve birçok yatırımcı fiyatın daha fazla düşüp düşmeyeceğini merak ediyor. Bugünkü Ethereum fiyat analiz haberimizi buradan okuyabilir ve daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.