reklamı kapat

Bir Kripto Para Madencilik Yasağı da Rusya’dan Mı Geliyor?

Rusya, halka açık blockchain ağlarında madencilik yapanlara idari para cezası verebilir.
12:00
10 Haziran 2019

Rusya’nın en büyük haber ajansı konumundaki TASS‘a konuşan Duma Meclisi Finansal Piyasalar Komite Başkanı Anatoly Aksakov’un aktardığı bilgilere göre, Rus meclis üyeleri halka açık blockchain ağları aracılığıyla kripto para madenciliği yapan kişilere para veya buna benzer cezalar vermeyi düşünüyor.

Kripto Para Madencilerine İdari Ceza

Başkan Aksakov konu hakkında yaptığı açıklamada Rusya yasaları kapsamında olmayan kripto para işlemlerinin yasa dışı olarak tanımlanacağını ve bunun kripto paraların madenciliğini yasaklamayla sonuçlanabileceğini vurguladı. Söz konusu yasakların çiğnenmesi ise idari cezalar ile sonuçlanabilir.

Aksakov’un açıklamasına göre kişi eğer elindeki kripto para birimlerini yabancı devletlerin hukuku kapsamında yabancı borsalardan veya direkt Rusya dışından tedarik ederse bunlar yasal kabul edilecek. Rusya’nın kripto para birimleri ile ilgili çıkartmak istediği yasa Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) regülasyonları nedeniyle askıya alınsa da, Aksakov bunun Haziran ayında geçeceğini ifade etti.

Rusya’nın Kripto Paralarla İlişkisi Oldukça ‘Karmaşık’

Rusya aslında ciddi bir kripto para madencisi ve yatırımcısı potansiyeline sahip ancak devletin konu hakkındaki kararsızlığı gelişimi engellemekte. Hali hazırda geçerli herhangi bir kripto para yasası olmayan ülke, geçtiğimiz haftalarda altın destekli kendi kripto para birimi ile gündeme gelmişti.

Rusya özellikle Bitcoin (BTC) düşmanlığını korusa da, Rusya Merkez Bankası‘nın başkanı ve ünlü Rus ekonomist Elvira Nabiullina TASS’a verdiği bir demeçte  bankanın çeşitli küresel ticari anlaşmaları yapabilmek için altın destekli bir kripto para birimi üretmeye ilgi duyabileceğini ifade etmişti. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.