reklamı kapat

GateHub Hacklenmesinde 10 Milyon Dolarlık XRP Çalındı!

GateHub aracılığıyla 10 milyon dolarlık XRP çalındı.
09:00
7 Haziran 2019

Yeni ortaya atılan bir iddiaya göre hackerlar kripto para cüzdan hizmeti olan GateHub’daki 100’e yakın XRP Ledger cüzdanına sızmayı başardı ve büyük bir zarara yol açtı. Söz konusu duyuru 6 Haziran tarihinde GateHub tarafından ön açıklama olarak yayınlandı.

10 Milyon Dolarlık XRP Çalındı

GateHub söz konusu açıklamada bazı kullanıcıların ve topluluk üyelerinin cüzdanlarındaki fonlar konusunda sıkıntı yaşadıkları şikayeti ile kendilerine geldiğini ve çalınma şüphesi ile inceleme başlatıldığını ifade etti. Şirketin ilk tahminlerine göre hackerlar yaklaşık olarak 100 XRP Ledger cüzdanına sızdı ve 10 milyon dolar civarında bir fona ulaşım sağladı.

Şirket platformda yaşanan bu durumu resmi olarak açıklamasa da, küçük sayıda IP adreslerinden artan bir API çağrısı alındığını onayladı. Bu da hackerların, kullanıcıların özel cüzdan anahtarlarına nasıl ulaştığının cevabı olabilir.

Olası GateHub hacklenmesini ilk uyaranlardan birisi de olan topluluk üyesi Thomas Silkjaer, hacklenme konusunda bir rapor yayınladı ve şunları ifade etti:

”1 Haziran tarihinde yaklaşık olarak 201.000 XRP’nin çalındığını fark ettik ve anında soruşturma başlattık. Sonradan ortaya çıktı ki hacklenen hesap Gatehub.net üzerinden ele geçirilmiş ve r9do2Ar8k64NxgLD6oJoywaxQhUS57Ck8k adresli hesap birden fazla XRP hesabından ciddi miktarda XRP çalmayı başarmış ki bunu büyük bir ihtimalle Gatehub.net aracılığıyla gerçekleştirmiş.”

Silkjaer 5 Haziran tarihi itibariyle 23.200.000 XRP’nin çalındığını ve bunun toplam 80-90 kurbandan toplandığını ifade etti. Ripple bundan bir hafta önce 1 milyar adet XRP’nin kilidini açmıştı. İlgili haberin detaylarını buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.