reklamı kapat

Fundstart’a Göre Bitcoin’in Arkasındaki Güç Ne?

Tom Lee’ye göre Bitcoin’in yükseleceğini kanıtlayan üç önemli etken var...
17:00
10 Temmuz 2019

26 Haziran’da 13.800 dolara ulaşan Bitcoin o seviyeden sonra düşüşe geçti ve 10.000 doların altına kadar geriledi. Yaklaşık iki hafta volatil devam eden fiyat nihayet dün sabah saatlerinde 12.000 doların üzerine çıkarak yeniden artış sinyalleri vermeye başladı. Ancak altcoin’ler için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil…

Bitcoin’in önce 12.000 doların üzerine çıkması ve sonrasında bugün 13.000 doları görmesiyle uzmanlara göre, boğalar yeniden kontrolü ele aldı. Ayrıca analistlere göre Bitcoin’in bu sefer sergilediği performas bir öncekinden hem daha güçlü hem de daha sağlam görünüyor…

Peki, Fundstrat Global Advisors‘a göre Bitcoin’in yükselişinin devam etmesini sağlayacak ve daha da yükseklere taşıyacak etmenler neler?

Bitcoin Hedge Fonları İçin Havyar

CNBC’nin “Power Lunch” panelinde konuşan Fundstrat Global’in kurucusu ve CEO’su Tom Lee, Bitcoin’in büyümeye devam etmesi için üç temel neden olduğunu belirtiyor.

Lee ilk olarak, Bitcoin’in kurumlara ve özelliklere hedge fonlarına giderek daha çekici gelmeye başladığını dile getiriyor. Çünkü bunların çoğu doğaları gereği riskten kaçındıkları için kilit endekslerden daha düşük performans gösteriyor.

Sadık kripto para boğaları fonlarına eğer %2 oranında BTC ekledilerse, portföyleri zaten 400 baz puan arttı. Lee mevcut ekonomi için bu durumu, “Hedge fonları için havyar” olarak açıklıyor.

Finansal Riske Karşı Sigorta

İkinci olarak Lee’ye göre, Bitcoin giderek daha fazla değerleniyor ve kendisini makroekonomik ve mali riske karşı bir hedge olarak kanıtlıyor. Lee bunun bir örneğinin Hong Kong’da yaşandığını ifade ediyor. Hong Kong’da LocalBitcoins hacmi hükümet protestolarının hemen ardından artmıştı.

Bunun yanında Lee’nin açıklamalarına göre Türkiye’de de Bitcoin her zaman Türk lirası karşısında hiperenflasyon sebebiyle yüksek seviyelerde seyrediyor.

Facebook ve Kripto Para Sektörü

Fundstrat CEO’suna göre Facebook Libra projesi adımıyla, adeta kripto para sektörünü yeniden canlandırdı.

Ayrıca Libra, kripto paranın Bitcoin, Ethereum ve hatta JP Morgan Coin gibi girişimler üzerine inşa edilen uygulanabilir bir teknoloji olduğu fikrini de doğruladı.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun