FTX’de Ortalık Toz Duman! Bahamalar Düzenleyicisinden Şok Açıklama!

Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu, kripto borsasının çöküşünü ele alma konusunda FTX'in yeni yönetimine yüklendi. Düzenleyici kurum, FTX CEO'su olarak atanan John Ray III'ün eylemleriyle ilgili son açıklamalarının "temelsiz" olduğunu ve eksik bilgilere dayandığını söyledi.
09:09
3 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bahamalar’daki yetkililer ile FTX‘in yeni yönetimi arasındaki hararetli tartışmalar yeni yıla da taşındı. Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu (SCB), kurucu Sam Bankman-Fried’in Kasım ayındaki istifasının ardından FTX’in CEO’su olarak atanan John Ray III’ün “önemli yanlış beyanlarını” düzeltmek amacıyla dikkat çeken bir açıklama yaptı.

SCB Özellikle 3 Konuya Değindi

SCB cephesinden yapılan açıklamada, özellikle üç konuda rahatsızlık duyulduğu belirtildi: Ray’in 12 Kasım’da düzenleyici kurumun denetimine aldığı kripto paraların değerinin hesaplanmasına karşı çıktığı ifadeleri, Ray’in düzenleyicinin FTX’e 300 milyon dolarlık yeni FTX Token (FTT) basma talimatı verdiği yönündeki iddiaları ve SCB tarafından tutulan FTX varlıklarının çalındığını öne süren ifadeleri. Açıklamada, yeni yönetimin FTX’in varlıklarını hesaplamalarına yönelik itirazın eksik bilgilere dayandığı, FTT token basma talimatı verdiği iddialarının “asılsız” olduğu ve hırsızlık yapıldığı iddialarının herhangi bir kanıtlanmış bilgi olmadan yöneltildiği belirtildi.

SCB, “ABD’deki yetkililerin Komisyon ile ilgili olarak kamuoyuna açıklama yaparken özen göstermemeye devam etmeleri hayal kırıklığı yaratmaktadır ve Sam Bankman-Fried tarafından atandıkları tarihten bu yana Bölüm 11 borçlularının mevcut yetkilileri tarafından sergilenenler gerçeğe aykırıdır ve Bahamalar’a karşı kibirli bir tutumu yansıtmaktadır” dedi.

Kelimelerin Savaşı

Bahamalar düzenleyicisinin bu açıklaması, FTX’in 2022’nin Kasım ayı ortasında iflas koruması için başvuruda bulunmasından bu yana devam eden tartışmaların bir devamı niteliğinde. FTX’in yeni yönetimi daha önce yaptığı bir başvuruda “Bahama hükümetinin borçluların kripto paralarının denetimini ele almak amacıyla sistemlerine yetkisiz erişim sağlamaktan sorumlu olduğuna dair inandırıcı kanıtlara” sahip olduğu yönünde bir iddiada bulunmuştu.

30 Aralık’ta SCB, 12 Kasım’dan bu yana FTX müşterilerine ait 3.5 milyar dolardan fazla kripto parayı denetimi altındaki dijital cüzdanlarda tuttuğunu açıkladı. O günün ilerleyen saatlerinde FTX yönetimi söz konusu kripto paraların alacaklıların yararına iade edilmesini talep edeceklerini belirtirken, fonların iflas işlemleri başladıktan sonra aktarıldığını öne sürerek SCB’ye yüklendiler. FTX yönetimi 30 Aralık’ta yaptığı açıklamada, “FTX, Bahamalar Komisyonu’na Bankman-Fried, Wang ya da Bahamalar Komisyonu’ndan hiçbirinin FTX müşterilerine ait varlıkları almaya hakkı olmadığını bildirmiştir” denildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar