reklamı kapat

Filipinler Merkez Bankası Kripto Para Birimlerine Karşı Uyardı!

Filipinler Merkez Bankası kripto para birimlerine karşı uyarılarda bulundu.
12:00
12 Haziran 2019

Filipinler Merkez Bankası, ülke vatandaşlarını ve sakinlerini kripto para birimlerinin kullanımına karşı uyardı.

Filipinler Kripto Para Karşıtlığını Sürdürüyor

Filipinler Merkez Bankası Başkanı Benjamin Diokno yakın zamanda yaptığı bir açıklamada kripto para birimlerinin özellikle kötü amaçlı kurumlar ve terör aktivitelerini fonlamak için kullanıldığını vurguladı. Diokno bunun yanı sıra kripto para birimlerinin herhangi bir değer saklama aracı olma özelliğine sahip olmadığını ve ‘itibari paralar için kötü bir alternatif’ olduğunu dile getirdi. Diokno son olarak dijital varlıkların insanlara bankacılık endüstrisini ”eleştirmek” için bir fırsat sunduğunu da aktardı ve ekledi:

”Bu sebeplerden dolayı,  ortada bir piyasa çöküşü varken ve herkes diğer insanlara güvensizlik duyarken dijital para birimleri olası bir fonksiyon bozukluğu olduğunu gösterir.”

Aslında Diokno’nun yaptığı açıklamalar yeni veya özgün değil. Bugüne kadar birçok Merkez Bankası Başkanı veya finansal regülatör kripto para birimleri hakkında benzer açıklamalarda bulundu ve bunların bankacılık sektörünün sonunu getireceğini dile getirdi. Bankacılık endüstrisi kripto para birimleri ile birlikte var olabilir gibi gözükse de, geleneksel finans sektörünün önde gelenleri bunu kabullenecek gibi durmuyor.

Aslında Filipinler kripto para birimleri hakkında değişik bir tablo çizmekte. Filipinler Merkez Bankası geçtiğimiz aylarda 3 Bitcoin borsasını daha onaylamıştı. Banka yaptığı bu hamle ile ülkede toplamda 10 lisanslı Bitcoin ve kripto para borsası olmasını sağladı. İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun