f FED Yetkilisinden Son Dakika Açıklaması: FED, CBDC'lere Yönelik Somut Bir Adım Atacak mı? › COINTURK

FED Yetkilisinden Son Dakika Açıklaması: FED, CBDC’lere Yönelik Somut Bir Adım Atacak mı?

Özet

  • FED yetkilisi Michael Barr, az önce canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.

  • Barr, FED'in kendi dijital para birimini çıkarıp çıkarmayacağına ilişkin herhangi bir karardan "çok uzakta" olduğunu dile getirdi.

  • Ayrıca Barr, CBDC'ler konusunda somut bir adımın atılabilmesi için Washington'ın açık bir şekilde destek vermesi gerektiğini vurguladı.

  • Piyasa etkisi: Nötr
16:35
8 Eylül 2023

FED Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, az önce canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Barr, merkez bankasının kendi dijital para birimi çıkarıp çıkarmayacağına ilişkin herhangi bir karardan “çok uzakta” olduğunu söyledi ve Washington’dan destek gelmediği sürece CBDC’lere yönelik herhangi bir çalışmanın olmayacağını ifade etti.

FED Yetkilisinden Kritik Açıklamalar

FED Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, gün içerisinde CBDC’lere yönelik önemli açıklamalar yaptı. Michael Barr, FED’in kendi dijital para birimini çıkarıp çıkarmayacağına ilişkin herhangi bir karardan “çok uzakta” olduğunu dile getirdi.

Washington’dan destek gelmediği sürece merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirme konusunda herhangi bir adım atılmayacağını belirten Barr, FED’in ancak ABD Başkanının açık desteği ve Kongre’nin yasama yetkisi ile harekete geçeceğini de ifadelerine ekledi. Öte yandan Barr, FED’in para politikaları ve bir sonraki faiz kararına ilişkin de herhangi bir demeç vermedi.

CBDC Tartışmaları Devam Ediyor

Birçok ülkede kripto para düzenlemelerine ilişkin yürütülen çalışmaların hız kazanması ile birlikte merkez bankası dijital para birimleri de bu süreçte önemli bir tartışma konusu haline geldi. Bazı ülkelerin merkez bankaları, kendi dijital para birimlerini geliştirmek adına çalışmalara başladı.

Son dönemlerde CBDC‘lere yönelik birçok önemli gelişme de yaşandı. Ayrıca ülkelerin CBDC politikaları da önemli ölçüde değişiklik gösterdi. Michael Barr’ın da bugün yaptığı açıklamalarından belirttiği üzere FED, kendi CBDC’sini çıkarma konusunda henüz somut bir adım atmadı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI