FC Barcelona da Kendi Token’ını Çıkarıyor

Kendi token’ı ile taraflarla daha yakın ilişki içinde olmaya hazırlanan son kulüp FC Barcelona oldu. 
15:00
13 Şubat 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ortaya çıkan son haberlere göre, Lionel Messi‘nin şu anki takım üyesi olduğu İspanya’nın en güçlü futbol kulüplerinden FC Barcelona, “300 milyondan fazla” küresel taraftarına oy verme imkanı tanıyacak bir token piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Barca Fan Token (BAR)

Bugün The Block’un paylaştığı bir habere göre FC Barcelona, Barca Fan Token’ını (BAR) piyasaya sürmek için spor odaklı Blockchain şirketi Chiliz ile ortaklık kurdu. Yapılan açıklamalarda token’ın bu yılın ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmesinin planlandığı bilgisi de paylaşılıyor.

Chiliz’in kurucusu ve CEO’su Alexandre Dreyfus konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, anlaşmanın FC Barcelona yönetim kurulunun kararı beklendiği için 17 ay kadar uzun sürdüğünü dile getirdi.  FC Barcelona’nın yönetim kurulu üyesi ve ticari alan başkanı Josep Pont ise konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullanıyor:

Bu anlaşma sayesinde kulübümüz, dünyadaki hayranlarımıza daha yakın olmak için dijital dünyaya odaklanarak yenilikçi pazarlama ve ortaklık aktiviteleri kurma şansı bulacak.”

Öte yandan yapılan açıklamalara göre BAR token’ı başlangıçta 2 Euro (yaklaşık olarak 2.15 dolar) olacak ve toplam 40 milyon arzı olacak. Taraftarlar, token’ı Socios ve Chiliz uygulamaları aracılığıyla satın alabilecekler.

Token’laşan Spor Kulüpleri

Son olarak geçen ay Chiliz ve Socios, JUV token’ının piyasaya sürülmesi için Cristiano Ronaldo’nun futbol kulübü Juventus ile de ortaklık kurduğunu açıklamıştı.

Bunun yanında gelecek planlarına bakacak olursak Malta merkezli Chiliz, kriket de dahil olmak üzere sporda daha fazla kulübü token’laştırmayı hedefliyor. Firma ayrıca müzik ve eğlence gibi spor dışı sektörlere de girmeyi planlıyor.

Dreyfus konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Büyük telekom şirketleri ve eğlence gruplarıyla ortaklıklar kurmaya çok yakınız.” ifadelerini kullanmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar