Sıcak Gelişme: Ethereum The Merge Öncesi İlk Güncelleme Olan Bellatrix Gerçekleşti

Ethereum ağının merakla beklenen The Merge güncellemesi öncesi yayınlanacak ilk güncelleme olan Bellatrix gerçekleşti.
14:51
6 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum‘un (ETH) merakla beklenen The Merge güncellemesi öncesindeki ilk önemli güncelleme olan Bellatrix güncellemesi TSİ 14.40’da 144896 epoch’da gerçekleşti.

Bellatrix Güncellemesi

Ethereum ağının The Merge‘ye olan yolculuğundaki ilk önemli güncelleme olan Bellatrix güncellemesi bugün TSİ 14.40’da 144896 epoch’da Beacon Chain üzerinde gerçekleşti. Bellatrix güncellemesi, Beacon Chain‘inin (konsensus katmanı) Ethereum Mainnet (yürütme katmanı) ile birleşmesi için ilk hazırlık aşamasını temsil ediyor. Bu bakımdan güncellemenin önemi büyük. Bellatrix’in gerçekleşmesinin ardından tüm düğümlerin (nodes) Ethereum Blockchain’indeki blokları başarılı bir şekilde doğrulamaya devam edebilmeleri için istemcilerini güncellemesi gerekiyor.

The Merge’nin tamamlanması öncesinde Ethereum ağı için bir sonraki önemli güncelleme ise yürütme katmanında (Ethereum Mainnet) gerçekleşecek olan Paris güncellemesi olacak. Paris güncellemesinin 13-15 Eylül 2022 tarihleri ​​arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Böylece The Merge süreci tamamlanmış olacak.

Ethereum The Merge

Ethereum Blockchain’in lansmanından bu yana alacağı en büyük ve en önemli güncelleme olacak olan The Merge’ye 10 günden daha az bir süre kaldı. 13-15 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleşmesi beklenen The Merge güncellemesi ile Ethereum ağı iş kanıtından (Proof of Work) hisse kanıtı (Proof of Stake) algoritmasına geçiş yaparak yüksek elektrik enerjisi tasarrufu sunan bir Blockchain ağına dönüşecek. Bu geçişle birlikte ağın güvenliği artık ETH madencileri yerine ETH stake edenlerle sağlanacak.

En büyük altcoin ve ikinci en büyük kripto para olan ETH, başlayan güncelleme yağmuru öncesi son 24 saatte kaydettiği yüzde 6’ın üzerinde yükselişle bin 663 dolardan işlem görüyor. ETH’nin toplam piyasa değeri ise 203.3 milyar dolarda. Öte yandan en büyük kripto para Bitcoin ise son 24 saatte kaydettiği yüzde 1,13 yükselişle 19 bin 926 dolardan alınıp satılıyor. BTC’nin toplam piyasa değeri ise 380.9 milyar dolarda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar