Ethereum’un The Merge’si Öncesi Bu Altcoin’in Yatırımcıları Dikkatli Olmalı!

Ethereum'un (ETH) The Merge'sinin gerçekleşmesine dakikalar kala yatırımcıların radarı altındaki altcoin için dikkatli olmaları gerekiyor.
09:20
15 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ethereum (ETH) The Merge’sinin gerçekleşmesine dakikalar kala Lido Finance‘ın (LDO) yatırımcıların radarı altındaki popüler altcoin’lerden biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Lido Finance, yalnızca ETH stake dünyasında lider olduğu için değil, neredeyse ETH fiyatındaki her yükselişte önemli bir rol oynamasından dolayı LDO’ya olan ilgi oldukça yüksek.

Yükselişler ve Düşüşler

2022’de LDO fiyatının yüzde 150’den fazla, geçen haftada ise yüzde 20’den fazla yükseldiği görülüyor. Ne yazık ki, yatırımcılar için bu yükselişler büyük düşüşün zararlarını telafi etmek için yeterli olmadı ve son düşüşler de durumu güçleştiriyor. Kripto veri platformu CoinMarketCap’in verilerine göre bundan tam bir ay önce 2,82 dolardan işlem gören LDO, güncel fiyatlarla otuz gün önceki fiyatının yaklaşık yüzde 50 altında işlem görüyor.

LDO, bu yazının hazırlandığı sırada 1,72 dolardan işlem görüyor. LDO yatırımcıları geçmişteki etkileyici fiyat hareketilerinden dolayı Lido DAO‘nun yönetişim token’ının daha iyi bir performans göstermesini beklemiş olsalar da umduklarını bulabilmiş değiller. Her ne kadar altcoin’in fiyatı 2022’nin geri kalanında yüzde 150’den fazla yükselmiş olsa da henüz düşüş trendinden çıkmaya yakın bir noktada bulunmuyor.

Günlük LDO grafiği, altcoin’in 1,79 dolardaki destek bölgesini kaybetmenin eşiğinde olduğunu ve bu durumun büyük bir düşüşle sonuçlanabileceğine işaret ediyor. Buna ek olarak, 11 Eylül’de 218.64 milyon olan Dengeye Uygun Hacim (OBV) yazım sırasında 174.85 milyona düşmüş olması da bu beklentiyi destekliyor. OBV’deki düşüş bazı LDO yatırımcılarının altcoin fiyatı için beklentilerini düşürdüğü ve likidite sağlamayı durdurduğu anlamına geliyor.

Dört saatlik grafiğe bakıldığında, Üstel Hareketli Ortalama’nın (EMA) kısa vadeli momentumun negatif olduğuna işaret ettiği görülüyor. 50 EMA (sarı çizgi), biraz farklı bir görüntü vererek 20 EMA’nın (mavi çizgi) üzerindeki konumu koruyor olsa da Ethereum’un merakla beklenen The Merge‘si başarılı bir şekilde gerçekleşse bile fiyattaki düşüşün devam etmesi beklenebilir.

LDO Mevduatlarında Son Durum

Beacon Chain havuzuna bakıldığında, LDO mevduatlarının 9 Eylül’e kadar sert şekilde yükseldiği görülüyor. Dune Analytics’in sağladığı verilere göre, Lido Finance’a yatırılan ETH mevduatları şu anda 4 milyon 161 bin 440 ETH seviyesinde. Bu, toplamda 13 milyon 708 bin 440 olan ETH mevduatının yüzde 30,4’üne karşılık geliyor.

Fiyat hareketiyle uyumlu olarak, zincir üstü (on-chain) metriklerin de düştüğü görülüyor. Kripto analiz platformu Santiment, kripto para borsalarındaki LDO arzının son üç gün içerisinde yüzde 5,52’den yüzde 5,44’e düştüğünü işaret ediyor. 11 Eylül itibariyle neredeyse 677’ye yükselen aktif adres sayısı 372’ye geriledi. Bununla birlikte LDO’nun potansiyel fiyat hareketi şu anda yatayda seyirde.

Şu an için işlemlerin çoğu beklemedeyken, The Merge’nin ardından LDO yatırımcılarının ETH stake etmeye yönelmeleriyle altcoin‘in fiyatında toparlanma yaşanabilir. Ancak şu an için LDO’ya yatırım yapmanın son derece riskli olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar