Ethereum Madencileri Çıkış Yolu Arıyor! Merge Sonrası Ne Olacak?

Ethereum Merge'e saatler kalmışken bir yandan da Ethereum madencilerinin ne yapacağı, nasıl bir yol izleyeceği merak uyandırıyor.
00:15
14 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ethereum Merge etkinliğinin bir günden kısa bir süre içinde hayata geçmesi planlanıyor ve bu da ağı tamamen proof of work mekanizmasından bir proof of stake mekanizmasına taşıyacak. Bu da Ethereum madencilerinin madencilik işlemlerini taşıyacakları başka bir yer bulmaları gerektiği anlamına geliyor.

Her zaman olduğu gibi, Ethereum Classic, madencilerin imdadına yetişmek ve boşluğu doldurmak için sırasını bekliyormuş gibi duruyor.

Ethereum Classic Toparlıyor

Merge yaklaşırken, Ethereum madencileri, madencilik işlemlerini taşımak için alternatif yerler bulmak zorunda kaldılar. Ethereum Classic, bu madencilerin ekipmanlarını yönlendirmeleri için bir fırsat sunuyormuş gibi duruyor. Sadece kripto varlığın fiyatında bir artışa değil, aynı zamanda madencilik hashrate’inde önemli bir artışa neden olan bir hareket yaşandı.

Ethereum madencileri Classic’e geçerken, hash oranı yalnızca iki ay içinde %150’den fazla artış gösterdi. Bu, Ethereum madencilerinin küçük bir yüzdesinin faaliyetlerini başka bir yere taşımasıyla birlikte gerçekleşti. Bununla birlikte, Ethereum Classic GPU ile çıkarılabilir bir madeni para olmasına rağmen, Ethereum’un tüm hash oranını alması pek de mümkün görünmüyor.

Bunun ışığında, Ethereum madencileri de Ravencoin gibi diğer GPU madenciliği yapılabilen coinlere geçmiş durumda. Tıpkı Ethereum Classic gibi, Ravencoin de bu hamleyle birlikte fiyatında ve hash oranında bir sıçrama gördü, ancak yine de Ethereum hashrate’inin tamamını alabilmekte yetersiz kaldılar.

Bu madenciler için ikilem, ETH madencilik ekipmanının Bitcoin madenciliği için kullanılamamasından kaynaklanıyor. Ayrıca, kripto piyasasındaki tüm GPU madenciliği yapılabilen kripto paraların ETH blok zincirinin madencilik gücünün yalnızca %15’ini kullanabileceği tahmin edilmekte.

Bundan sonra madencilik, madenciler için kârsız hale geliyor. Dolayısıyla, ETH madencilerinin çoğunun, madencilik faaliyetleri için artık yararlı olmayan milyonlarca dolar değerinde makineye sahip olması mümkün olabilir.

Bundan Sonra Ne Olacak

Birleşmeden sonra Ethereum madencilerine ne olacağını tam olarak bilmek mümkün değil. Geçtiğimiz ay boyunca öne çıkan bir şey, ETH proof of work ağının sert bir çatalının tanıtılması oldu. Bu sayede madenciler hashrate’lerinin bir kısmını bu çatallanmış ağda tutabilecek ve madencilik faaliyetlerinden para kazanmaya devam ederken madencilik gücünün bir kısmını da diğer ağlara taşıyabilecekler.

ETH madencilerinin yeni ilgisi nedeniyle GPU’dan çıkarılabilen küçük coinlerin daha fazla büyümesi de ihtimal dahilinde. Bu, madencilik gücünden daha büyük bir pay alabilecekleri anlamına gelebilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar