X

Ethereum (ETH) Hakkında Çılgın İstatistik ve İddia!

CME, Ethereum vadelilerini özellikle dün açıklamış olabilir.
09:22
17 Aralık 2020

Bitcoin (BTC) fiyatı bu sabah itibarıyla 22.100 dolara kadar çıkarak rekorun üzerine 2.000 dolar kattı. Birçok analistin vurguladığı 20.000 doların hiçbir şey olmamış gibi kırılması, kesinlikle piyasada genel bir yükseliş başlattı. Ethereum fiyatı ise hem BTC’nin yükselişi hem de CME Group cephesinden gelen olumlu haber ile BTC’nin peşine takıldı.

Ethereum’a CME Müjdesi

Vadeli işlem sözleşmeleri konusunda dünyanın en büyük ikinci türev borsası olan CME, dün yayınladığı açıklamasında Şubat 2021 tarihi itibarıyla Ethereum vadelilerini piyasaya süreceğini açıkladı. Şu an için ABD’nin finansal regülatörü CFTC’den onay beklediklerini belirten CME, aslında 2017 yılındakine benzer bir müjde verdi.

ethereum

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri de 17 Aralık 2017 tarihinde duyurulmuş ve piyasaya sürülmüştü. Bitcoin ise tam olarak bu haber ile o tarihte 20.089 dolara kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Yani 2017 yılındaki boğa piyasasında zirvenin görülmesini sağlayan yine CME’nin Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi haberi olabilir.

CME’nin Ethereum Planı Ne?

CME ilgili duyuruyu 31 Ekim 2017 tarihinde yapmış ve vadelilerin alım satımı 17 Aralık tarihinde başlatılmıştı. Bu tarihe kadar ise eşi benzeri görülmeyen bir boğa yaşandı ve neredeyse her kripto para birimi yükseldi. Şimdi tam da yükseliş döneminde yapılan duyuru ile Şubat 2021 tarihine işaret edilmesi, tesadüf olamayacak kadar planlı bir eylem gibi gözüküyor.

Şu an için kurumsal yatırımcılara yönelik vadeli işlem sözleşmesi ürününün benzer bir etki yaratıp yaratmayacağı bilinmiyor. Bunun temel sebebi ise 2017 yılında neredeyse hiçbir kurumsal yatırım ürünü bulunmayan kripto para sektörünün şu an kurumsal yatırımcıların akınına uğramış olması şeklinde gösterilebilir.

Ethereum Fiyatı İçin Başka Müjdeler de Görülebilir

Ancak Ethereum fiyatı 2017 yılında yaşanan bu rallinin beklentisi ile bile yükselmeye devam edebilir ve rekora koşabilir. CME’nin vadelilerinin piyasaya sürüldüğü ilk gün buradaki fiyat spot piyasadan %10 daha fazlaydı ve borsa geçici süre işlemleri durdurmak zorunda kaldı. Devamında ise CBOE benzer bir ürün piyasaya sürerek pastadan pay almaya çalıştı.

Ethereum vadelilerinin de ilk günlerde benzer bir etki yaratması bekleniyor. Eğer başka kurumlar da ETH vadelileri duyurursa fiyat yükselişini ve tüm zamanların rekoruna ilerleyişini sürdürebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar