“Ethereum (ETH), Bitcoin’i (BTC) Geçecek” Tartışmaları Yeniden Alevlendi

En büyük ikinci kripto para Ethereum'un (ETH) en büyük kripto para Bitcoin'i (BTC) geçeceği tartışması yeniden alevlendi.
17:30
1 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin ve Ethereum ikilisi yıllardır tartışılan en büyük kripto paralar. Kripto para analistleri ve piyasa uzmanları, piyasa değeri ile David’in (ETH) kripto para piyasalarında Goliath’ı (BTC) geçeceğini yani flippening‘in gerçekleşmesinin hazır olduğu konusunda iyimser.

Flippening Beklentisi

İki haftadaki son ETH fiyat rallisinin ortasında, kripto para hayranları bir kez daha Ethereum’un Bitcoin’i geçmeye hazır olduğu konusunu dile getirmeye başladı. Umutların büyük kısmı 2022’nin Eylül ayına kadar The Merge güncellemesine bağlı kalmaya devam ediyor. Ayrıca, geçen hafta Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in The Merge’nin henüz fiyatlandırılmadığını iddia etmesi de bu tartışmaları körükledi.

Son günlerde Ethereum’un piyasa değeri ile Bitcoin’i geçeceği tartışmaları yeniden alevlenmiş olsa da ETH’nin piyasa değeri hala BTC‘nin piyasa değerinin oldukça altında. Quantum Economics Kurucusu ve CEO’su Mati Greenspan, konuya ilişkin olarak müşterilerine verdiği notta şu ifadelere yer verdi:

İnsanların sürekli ‘flippening geliyor mu’ sorusunu tekrarladıklarını duyuyorum. Bunun gerçekleşeceğine dair bir garanti olmasa da, sadece rakamlara bakıldığında bu olayın gün geçtikçe daha da yaklaştığı görülüyor.

Akıllı sözleşmeler, DeFi, merkeziyetsiz uygulamalar, NFT’ler ve çok daha fazlasını barındırma yeteneği ile kripto para meraklıları genellikle Ethereum ağını Bitcoin ağının daha iyi bir versiyonu olarak görür. Şimdi, uzun zamandır beklenen yazılım güncellemesi, Ethereum’u bir hisse kanıtı (PoS) ağına dönüştürecek. Böylece, Ethereum 2.0 ile ağ ölçeklenebilirliği ve hız önemli ölçüde artmış olacak. Böylece Bitcoin karşısında Ethereum çok daha güçlü bir pozisyona oturacak.

Artan Kurumsal İlgi

Açık bir şekilde geçen yıl boyunca Bitcoin ile birlikte Ethereum’a olan kurumsal ilginin arttığı görüldü. Kripto para ticaret platformu QCP geçtiğimiz günlerde, son birkaç gün içinde inanılmaz miktarda ETH opsiyonu ticareti yaptıklarını söyledi. İlginç bir şekilde, hedge fonları en büyük alıcılar konumunda. QCP, “Eylül ayında The Merge’ye yaklaşırken bu talebin devam etmesini bekliyoruz.” dedi. Kripto varlık yöneticisi Arca’nın analisti Bodhi Pinkner, Bloomberg’e konuşarak ETH için şunları söyledi:

Flippening yüksek ihtimalle olacak. Ethereum hakkında olumlu bir görüşümüz var. Bu nedenle, değişen dinamik, özellikle bir sıkılaştırma ortamında, Ethereum’un Bitcoin’e göre fiyatı için teorik olarak iyiye işaret ediyor.

Ethereum‘un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Pazar günü Bitcoin maksimalisti Michael Saylor’a sert çıkıştı. Saylor, geçen hafta verdiği bir röportajda Ethereum’un bir ‘menkul kıymet’ olduğunu söyledi. Buna yanıt veren Buterin şu ifadeleri kullandı:

Maksimalistler neden tam bir palyaço olduğu ortaya çıkan kahramanları seçip duruyor?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar