reklamı kapat

Eski Bakkt CEO’sunun Başı Dertten Kurtulmuyor

Eski Bakkt CEO'su Kelly Loeffler eleştirilerin hedefinde kalmaktan kurtulamadı.
14:00
17 Mayıs 2020

Bitcoin borsası ve türev ürün platformu olarak bilinen Bakkt‘ın ve New York Menkul Kıymet Borsası’nın üst şirketi Intercontinental Exchange’in eski CEO’su Kelly Loeffler’in başı, Senatör olduğundan bu yana asla beladan kurtulmadı. CEO’luk görevini bırakan ve ABD Kongresine giriş yapan Loeffler, Koronavirüs salgını ile ilgili gizli bilgileri kendi yararına kullanıp bununla ticari gelir elde etmekle suçlanıyor.

Bakkt CEO’su Makamını Kullanarak Haksız Gelir Mi Elde Etti?

Loeffler’in bilgiyi önceden öğrenip, borsalardaki hisselerini yüksek fiyattan sattığı ve Koronavirüs salgını esnasında değerlenebilecek tele-konferans gibi şirketlerin hisselerine yatırım yaptığı kanıtlanmıştı. Loeffler ise yatırımlarını kendisinin yapmadığını ve danışmanlarının bu kararı aldığını savunmuştu.

Loeffler hakkında hem sosyal medyada hem de ana akım medyada çok fazla tepki gelmesi üzerine ABD Adalet Bakanlığı tarafından soruşturma başlatılmıştı. Eski Bakkt CEO’su Loeffler şimdi gizli bilgileri kullanarak “insider trading” yapma suçlamasıyla karşı karşıya ve Adalet Bakanlığı yetkililerine alım satım yaptığını kanıtlayan belgeleri teslim etti.

Loeffler konu hakkında yayınladığı bildiride de sunduğu kanıtların hem kendisinin hem de New York Menkul Kıymet Borsası’nın Başkanı olan eşi Jeffre Sprecher’ın bütün etik kurallara uygun davrandığını ispatladığını ifade etti. Loeffler’in sunduğu evraklarda aslında temel olarak alım satım kararlarını kendisinin yapmadığı ve bunun gerçekten de üçüncü bir parti tarafından yapıldığı görülüyor.

Eleştirmenler ise Loeffler’in sahip olduğu bilgiyi söz konusu danışmanlık ve yatırım şirketine aktarıp aktarmadığına dair şüphelerin hala devam ettiğini savunuyorlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.