reklamı kapat

En Çok Geliştiriciye Sahip Kripto Para Hangisi?

Bir kripto para yönetim firması kripto paraların aylık geliştirici sayılarını açıkladı, Ethereum diğerlerine kıyasla daha fazla geliştiriciye sahip.
9 Mart 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Kripto para yönetim firması Electric Capital’in hazırladığı rapora göre Ethereum (ETH) protokolü üzerinde çalışan geliştiriciler diğer kripto para geliştiricilerine kıyasla oldukça fazla sayıda.

ETH Geliştiricileri

Raporda kod değişiklikleri veri girişleri incelenmiş ve ETH’ye katkı yapan geliştirici sayısının aylık ortalama 216 olduğu tahmin edilmiş. Ayrıca araştırmayı yapan şirket yan projeler için çalışan geliştiricilerin hesaba katılmadığını belirtti. Ek olarak Ethereum son aylara bakıldığında açık ara en aktif geliştirilen kripto para olarak görülüyor. Ethereum’un gelecekteki geliştirmeleri hakkında daha fazla bilgiyi bu bağlantıdan alabilirsiniz.

Bitcoin (BTC) piyasa değeri olarak en üst sırada bulunuyor ve düzenli geliştiricilere sahip. BTC’nin aylık ortalama 50 geliştirici tarafından geliştirildiği ifade edilmiş. Yine ekosistemdeki diğer geliştiriciler sayıya eklenmemiş, verilen rakamlar sadece ana kod için geçerli.


Altcoin Geliştiricileri

Verilere göre Ethereum’u, Eos (EOS), Tron (TRX) ve Cardano (ADA) izliyor. Bu projelerin aylık yaklaşık 25 protokol geliştiricisi bulunuyor. Raporda dikkat çekilen diğer bir nokta ise kripto paraların ortalama %80 düşmesine rağmen geliştirici sayısında sadece %4’lük düşüş yaşanmış. Dahası halka açık coin’lerde çalışan geliştiriciler 2 yıl içerisinde ikiye katlandı. Şirketin küresel verilerine göre aylık yaklaşık 4000 geliştirici 2800’ün üstünde projeye katkı sağlıyor. Ayrıca bu verilerin özel geliştirilen projeler ve henüz tam olarak kullanılmaya başlanmamış (Örn: Lightning Network) projeleri kapsamadığı belirtildi.

Genellikle geliştiricilerin terk ettiği projeler ise piyasa değeri yüksek coin’lerin hard fork’ları oldu. Örneğin Dogecoin (DOGE) son aylarda geliştirilmezken, Litecoin (LTC) geliştirici sayısı oldukça azaldı. Diğer yandan Bitcoin Diamond (BCD) ve Bitcoin Gold (BTG) geliştirici sayısı Ekim 2018’den bu yana 5’in altında kaldı.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.