X


En Büyük Bitcoin Balinası Kim?

Madencilik araştırmaları sonucunda en büyük Bitcoin boğasının değişmediği görüldü. 
08:17
21 Temmuz 2020

Bir Blockchain analiz sağlayıcısı olan Whale Alert’n son açıklamalarına göre, Patoshi olarak bilinen madenci, ağı %51 saldırısından korumak için Bitcoin’in ilk dönemlerinde 10.9 milyar dolar değerinde ya da yaklaşık olarak 1.125.150 BTC’yi madencilikle çıkardı.

Bununla birlikte geçtiğimiz zamanlarda Patoshi’nin, Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto olduğu doğrulanmıştı.

İlk Madenci

Yapılan açıklamalara göre Whale Alert, bağımsız araştırmacı ve kriptograf Sergio Lerner tarafından yapılan araştırmaları gözden geçirerek bu sonuca varmayı başardı. Lerner, ilk Bitcoin madencilik faaliyetini gerçekleştiren ve değiştirilmiş madencilik yazılımına erişimi olan ilk kişi için “Patoshi” terimini kullanmıştı. Lerner, ayrıca “Patoshi deseni” adını verdiği bir grafik deseni de oluşturdu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yazının sonunda da görebileceğiniz grafikte “Patoshi deseni” olarak nitelendirilen desenin görseli bulunuyor ve düz çizgilerin standart Bitcoin madencilik yazılımını kullandığını testere benzeri çizgilerinse Patoshi’ye atfedildiğini ortaya koyuyor.

Aynı model sayesinde Whale Alert Patoshi’nin ortalama blok süresini 10 dakikada bir 0.6 blokta tutmak için “bloklar arasındaki hızını ayarladığını” ortaya çıkardı. Madencinin her bir Bitcoin bloğunda saklanan bazı kodlarda bıraktığı kalıplara dayanarak, Whale Alert bu ilk Bitcoin madenciliği işleminin 48 bilgisayara kadar uzandığı ve bunlardan birinin koordinasyondan sorumlu olduğu sonucuna vardı.

Patoshi Deseni Neden Benzersiz

Whale Alert’e göre, hızı ayarlamanın iki nedeni olabilir: Blok süresini 10 dakikaya yakın tutmak veya ağı %51 saldırısından korumak. Satoshi, ağ büyüdükçe hashrate payını sabit bir şekilde %60’da tuttu ve son zamanlarda daha yeni kripto para birimleri için olduğu gibi o dönemde de %51 saldırısı Bitcoin için büyük bir tehditti. Satoshi’nin Bitcoin ağını korumaya çalıştığı görülüyor, ancak kötü niyetli saldırılara daha az eğilimli olduğu için Patoshi’nin blok oluşturma oranını 10 dakikada 1 bloka indirdi.

Birçok analist, Satoshi’nin ağın yeterince merkezsiz olduğuna inandıktan sonra 54.316. blokta madenciliği bıraktığına inanıyor.

Satoshi Hiç Satış Yaptı Mı?

Whale Alert’in açıklamalarına göre Patoshi tarafından çıkarılan Bitcoin’lerin harcanmış olması olası değil. Çünkü Patoshi’nin eylemleri, küresel Bitcoin hashrate’i arttıkça ve madencilik büyüdükçe ağın korunmasına yönelik olarak titizlikle hesaplanmış ve yönlendirilmiş gibi görünüyor.

Ayrıca bunların yanında Lerner, Patoshi’nin Bitcoin’lerini hiç kullanmayacağına da inanıyor. Bu da Satoshi Nakamoto’yu Bitcoin ekosisteminin en büyük balinası yapıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar