X


El Salvador’un Bitcoin Kararıyla İlgili Şok Açıklama! Geri Adım Atılabilir

El Salvador'un aniden aldığı karar tepki çekmeye devam ediyor. Küresel baskı, ülkeyi geri adım atmak zorunda bırakabilir.
21:29
9 Temmuz 2021

Adeta emri vaki ile dünyaya Bitcoin kararını açıklayan El Salvador’a tepkiler gelmeye devam ediyor. Son olarak bugün Birleşmiş Milletler karara tepki gösterdi ve ülkenin aldığı kararla ne gibi riskleri omuzladığına değinildi. Birçok küresel örgütten tepki alan El Salvador geri adım atmak zorunda kalabilir.

Birleşmiş Milletler El Salvador’u Eleştirdi

BM’nin Latin Amerika ve Karayipler bölge komisyonu ECLAC bugün önemli bir açıklama yaptı. Komisyonun bölge yetkilisi El Salvador’un aldığı kararıyla ilgili endişelerini dillendirdi. Birçok kurum El Salvador’un ani kararının düşüncesizce atılan bir adım olarak görüyor.

Diario El Mundo tarafından bugün yayınlanan bir habere göre ECLAC bölge sekreteri Alicia Bárcena karara sert çıktı. Alınan kararın kara para aklama dahil birçok risk doğurduğunu söyleyen Alicia Bárcena gerekli ön çalışmaların ve risk değerlendirmelerinin yapılmadığına inanıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

El Salvador Potansiyel Riskleri Umursamıyor

Alicia Bárcena ülkenin aldığı kararı yanlış bulduğunu ve gerekli araştırmaların yapılmadan ani hareket edildiğini savunuyor. Alınan karar sonrasında FATF ve Mali Eylem Görev Gücü tarafından El Salvador’un incelenmek zorunda kalabileceğine dikkat çeken BM yetkilisi hükümeti uyarıyor.

Malî Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force-FATF) önemli bir küresel güçtür. OECD bünyesinde kurulan bu yapı küresel kara para aklama suçlarını takip ediyor. Yayınladığı tavsiye kararlarının yanı sıra kara para aklama konusunda gerekli özeni göstermeyen ülkeler, G7 tarafından baskı altına alınabiliyor. Böyle bir şeyin olması ise zaten zor durumda olan El Salvador ekonomisini tamamen çökertebilir.

El Salvador Bitcoin Konusunda Geri Adım Atmak Zorunda Kalabilir

ECLAC yetkilisi bu uyarıyı yayınlamadan önce IMF de benzer bir açıklama yapmıştı. Bitcoin’in ani şekilde yasal ödeme aracı olarak kabul edilmesinin yasal ve mali sorunlar oluşturacağını neredeyse tüm küresel otoriteler dillendiriyor. Burada dikkat edilmesi gerekilen husus şudur, hiçbir kurum El Salvadoru kararı sebebiyle suçlamıyor. Tek tepki bunun aniden ve yeterli fizibilite çalışması yapılmadan hayata geçiliyor oluşuna, yani anlayacağımız tabirle aceleye getirilmesine oldu. Miami 2021 etkinliğinde aniden El Salvador Bitcoin kararı açıklanmış ve herkeste şok etkisi yaratmıştı.

Dünya Bankası da benzer kaygılardan dolayı El Salvador’un Bitcoin’e geçiş konusundaki yardım talebini geri çevirmişti. Bugün Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Alexey Zabotkin benzer bir açıklama yapmış ve büyük ekonomilerin böylesi riskli bir kararı alamayacağını söylemişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar