El Salvador Vatandaşları İsyan Etti! Bitcoin (BTC) Deneyi Bitiyor Mu?

El Salvador vatandaşları Bitcoin cüzdanlarında bir sorun olduğunu söylüyor.
19:59
27 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bu yılın en önemli olaylarından biri El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanımasıydı. Chivo cüzdanları sayesinde vatandaşlar ülkedeki işletmelerde kolayca Bitcoin ödemeleri yapabilir hale geldiler. İlk haftalarda cüzdan uygulaması ciddi sorunlarla karşılaşsa da kısa süre sonra bu pürüzler ortadan kaldırılmıştı. Fakat El Salvador vatandaşları yeniden isyan etmeye başladı, Bitcoin deneyi başarısızlıkla mı sonuçlanacak?

El Salvador Vatandaşları İsyan Etti!

Luis Guardado, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’ye doğrudan bir çağrıda bulundu ve “Teknik destek yok ve yalnızca gereksiz aramalar var, param nerede” dedi. Birçok Salvadorlunun sosyal medyada paylaştığına göre, El Salvador’un devlet tarafından verilen Chivo cüzdanlarındaki paranın bir kısmının kayıp olduğu bildiriliyor.

Bir kullanıcı tarafından 16 Aralık’ta başlatılan bir Twitter ileti dizisinde, ülkedeki en az 50 kişi, hükümetin Bitcoin (BTC) cüzdanlarını kurmasının ardından Aralık ayında toplam 96.000 dolardan fazla zarar bildirdi. Luis Guardado, Başkan Nayib Bukele‘ye doğrudan bir çağrıda, “Cüzdanda para ve işlemlerin kaybolduğu bir güvenlik akışı var” dedi.

Bitcoin (BTC) Deneyi Bitiyor Mu?

Bukele Ekim ayında yaptığı açıklamada, 3 milyon Salvadorlunun Chivo cüzdanlarını kullandığını, yani ülkenin 6,5 milyonluk nüfusunun kabaca yarısının Bitcoin’e adapte olduğunu söyledi. El Salvador’un Bitcoin Yasası ilk kez Haziran ayında önerildiğinden, ülkedeki birçok kişi, kripto para birimlerinin oynaklığı ve emeklilik fonları için bir yatırım olarak güvenilmez olduklarını iddia etmek de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle karara karşı çıktı.

Protestocular, yasanın 7 Eylül’de yürürlüğe girmesinden önce başkent San Salvador’da yürüdüler ve müteakip protestolarda bazı insanların Chivo büfelerini yağmalamayı ve yakmayı başardığı görüldü.

El Salvador başkanı, ülkenin volkanlarından gelen jeotermal enerjiyi kripto madenciliği yapmak ve başlangıçta 1 milyar dolarlık BTC tahvilleriyle finanse edilen bir Bitcoin Şehri inşa etmek de dahil olmak üzere, BTC‘nin ve ilgili projelerin benimsenmesini teşvik etmek için sık sık sosyal medyada paylaşımlar yaptı. Ayrıca Bitcoin alımlarını dünyaya duyurmak için Twitter hesabını yoğun olarak kullanıyor. El Salvador’un bugün itibariyle 1.391 Bitcoin’i bulunuyor.

Cüzdanlardaki sorunların artması daha ciddi tepkilerin doğmasına da sebep olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar