X


EIP-1559 Güncellemesi, Polygon Ağında Başlatıldı: MATIC’in Fiyat Performansına Nasıl Bir Etkisi Olacak?

EIP-1559 güncellemesi, Polygon ağında 23850000 numaralı blok ile başlatıldı.
08:43
18 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

EIP-1559 güncellemesi, Polygon ağında başlatıldı. Polygon ekibi, bu yeni MATIC yakım mekanizması ile birlikte kripto para biriminin deflasyonist bir yapıya sahip olacağını ifade etti.

EIP-1559, Polygon Ağında Başlatıldı

Geçen yıl Ağustos ayında, kısmi ağ ücreti yakma mekanizması sunan Ethereum güncellemesi, katman 2 ölçeklendirme çözümü olan Polygon ağında başlatıldı.

EIP-1559 güncellemesi, Ethereum ağında geçen yaz Londra Hard Fork’u ile birlikte başlatıldı. Söz konusu güncelleme, işlem ücretlerinin öngörülebilirliği ve ağ ücreti yakım mekanizması açısından başarılı oldu. İşlem ücretlerinin öngörülebilirliğini sağlama ve arzı düşüşerek kripto para birimine deflasyonist bir yapı kazandırmak amacı ile getirilen EIP-1559, Polygon ağında yaklaşık 1 saat önce 23850000 numaralı blok ile başlatıldı.

Polygon Ekibinden Açıklama

Polygon ekibi, tahminlere göre her yıl toplam MATIC arzının %0,27’sinin yakılması ile birlikte kripto varlığın deflasyonist bir yapıya sahip olacağını söyledi. EIP-1559 güncellemesinin ağ tıkanıklığını da azaltacağını ifade eden ekip, deflasyonist baskının hem validatörlere hem de yetki verenlere fayda sağlayacağının altını çizdi.

Ethereum ağında yaklaşık 6 ay önce başlatılan EIP-1559 güncellemesi ile birlikte şimdiye kadar güncel fiyatlara göre yaklaşık 5 milyar dolara denk gelen 1,54 milyon ETH yakıldı.

Güncelleme, MATIC’in Fiyat Performansını Nasıl Etkileyecek?

Konuya ilişkin çok sayıda uzman isim, kripto varlığın arzındaki düşüş ile birlikte MATIC’in daha yüksek bir fiyat performansı sergileyebileceğini ifade etti. Ethereum’da bu deflasyonist etkinin net bir şekilde görüldüğünü dile getiren analistler, MATIC’te de aynı etkinin olabileceğini belirtti.

  • Dolaşımdaki Arz: 7,3 Milyar MATIC
  • Toplam Arz: 10 Milyar MATIC
  • MATIC Güncel Fiyat: 2,18 USD (CoinMarketCap)

CoinMarketCap verilerine göre, 16 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan MATIC, son 24 saatlik zaman diliminde kaydettiği değer kayıplarının ardından 2,20 dolar fiyat seviyelerinden işlem görmeye başladı.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar