Edirne’de Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği Yapanlara Polis Baskını!

Türkiye'de kaçak elektrikle Bitcoin (BTC) madenciliği yapan kişi yakalandı.
10:00
11 Haziran 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Akşam‘ın aktardığı bir habere göre, Edirne‘nin Meriç ilçesinde yer alan bir vatandaş, kaçak elektrik ile Bitcoin (BTC) madenciliği yaparken yakalandı.

Türkiye’den Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği

İddia edilene göre Keşan Emniyet Müdürlüğü ekipleri aldıkları bir ihbar üzerine Meriç içerisindeki Kavaklı köyüne geldi ve köydeki A.Ö’nün evinde arama yaptı. Emniyet tarafından yapılan aramada evin hemen bitişiğindeki trafodan kaçak çekilen elektrik kabloları ile Bitcoin madenciliği yapan bilgisayara elektrik sağlandığı saptandı.

Emniyet direkt A.Ö hakkında işlem yaparken, düzeneği kuranın ev sahibinin bir akrabası olan O.B. olduğunun ve kişinin Bursa’nın Bandırma ilçesinde bulunduğunun belirtilmesi üzerine o kişiye dair işlemler de başlatıldı. Polis yaptığı baskında A.Ö.’nün Bitcoin madenciliği yaptığı düzeneğine el koydu ve bunun sadece bir laptop üzerinden yapıldığını tespit etti.

Bitcoin madenciliği özellikle 2018 yılının sonlarına doğru birçok madenciye zarar ettirecek kadar gerilemişti. BTC’nin 3.000 dolar seviyelerine kadar inmesi, birçok madencinin cihazlarını kapatmasına ve bazılarının bunları zararına elden çıkartmasına yol açtı. Ancak daha sonra özellikle Nisan ayı ve Mayıs ayı esnasında değerini adeta ikiye katlayan BTC, madencilerin büyük bir çoğunluğunun geri dönmesine yol açtı ve Bitcoin’in blockchain ağının hashrate’i de aynı oranda artış yaşadı.

Tek bir laptop üzerinden BTC madenciliği yapmak artan hashrate’den dolayı çok kazançlı olmasa da, elektriğin kaçak olduğu göz önüne alınınca hiçbir harcama olmadan elde edilen kazanç gibi gözükmekte.

Geçtiğimiz sene yapılan bir çalışmada Türkiye’nin küresel çapta Bitcoin konusunda altıncı olduğu ortaya çıkmıştı. İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar