DYDX İçin Önemli Gün: Fiyatı Ne Bekliyor?

Merkezi olmayan borsa dYdX, planlanmış bir kilit açma etkinliğinde token’ları piyasaya sürecek. Peki, DYDX fiyatı nasıl etkilenebilir? 
13:25
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Merkezi olmayan borsa dYdX, planlanmış bir kilit açma etkinliğinde token’ları piyasaya sürecek. Peki, DYDX fiyatı nasıl etkilenebilir?

DYDX Token Açma Etkinliği

14 Şubat’ta, merkezi olmayan türev borsası dYdX, 6,5 milyon DYDX tokenının kilidini açacak. Planlanan token sürümü toplam arzın %0,65’ine denk geliyor, bu nedenle etkisinin minimum düzeyde olması bekleniyor. Mevcut fiyatlarla, dYdX token kilidinin açılması yaklaşık 15,9 milyon dolar değerinde. Ayrıca, toplam 1 milyar DYDX token arzının yalnızca %20,4’ünün kilidi açıldı. Bu da yaklaşık 361 milyon dolarlık bir piyasa değeri sağlıyor. Tokenların geri kalan %80’i ise önümüzdeki üç yıl içinde sık sık ve küçük miktarlarda açılacak.

Uzman isimlere göre DYDX token ekonomisi de erken yatırımcılar lehine ağırlıklandırılmış durumda. Tüm tokenlerin neredeyse %30’u bu kategoriye tahsis edildi. Ayrıca, %30’luk bir kısım da ekip ve topluluk hazinesi arasında paylaştırıldı.

Bunların yanında tokenlarının %20’si işlem ödüllerine, %8’i ise likidite sağlayıcı ödüllerine gidiyor. Geri kalanı ise gelecekteki çalışanlar, geriye dönük madencilik ödülleri ve staking havuzları arasında paylaştırılıyor.

Öte yandan DYDX kilitlerinin Temmuz 2026’ya kadar her ay açılması planlanıyor. Ayrıca Aralık 2023’ten itibaren, serbest bırakılan miktar ekip ve yatırımcılar için önemli ölçüde arttı. dYdX Vakfı, önceki kilit açma programlarındaki bu değişikliği Ocak ayı sonunda duyurdu.

Proje yönetimi ayrıca alım satım ödüllerini %45 oranında azaltarak dönem başına 2,9 milyon token’dan 1,6 milyon token’a düşürmek için bir oylama yürütüyor.

DYDX Fiyatı

Token fiyatları, bir sonraki kilit açma yaklaşırken gün içinde %3,1 düştü. Sonuç olarak, DYDX yazı yazıldığı sırada 2,42 dolardan işlem görüyordu. Son yedi günde %16 değer kaybeden DEX token için geçtiğimiz birkaç hafta düşüşle geçti.

Öte yandan diğer DeFi token’ları gibi DYDX de ayı piyasası sırasında ağır kayıplar yaşadı. Token şu anda Eylül 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 27,86 doların %91,3 altında işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar