X


Düzenlemeler Kripto Para Fiyatlarına Nasıl Etki Ediyor?

Yeni bir araştırmaya göre kripto para piyasası düzenleme haberlerine her zaman kötü tepki göstermiyor.
19:00
16 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Derlenen yeni bir rapora göre kripto para düzenlemeleriyle alakalı girişimler Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatlarını etkiliyor. Bu zaten bilindik bir şey olabilir ancak düzenleyicilerin her hamlesi piyasa üzerinde değişik etkiler yaratıyor.

Rapora göre kripto para piyasası ve düzenleme haberleri arasında güçlü bir bağ var. Düzenleme haberlerinin her zaman kötü bir etkisi olduğu söylenemez ancak başlıca fiyatların düşmesini sağlayan hamleler şu şekilde; Kripto para alışverişine yasaklama, kripto paraların itibari para birimlerinden farklı değerlendirilmesi, kara para aklamayla mücadele için düzenlemeler ve kripto para kullanımını düzenlenmiş piyasalarda kısıtlanması. Rapordaki istatistiklere göre yukarıda belirtilen haberlerden sonra Bitcoin fiyatı ortalama %3 değer kaybetmiş.

Diğer yandan düzenleme haberleri her zaman negatif etkide bulunmuyor. Bazı kripto paralara özel hazırlanmış düzenleme haberleriyle fiyatların yükselmesi birbiriyle bağlantılı görünüyor. Buna benzer haberler de ise Bitcoin fiyatı ortalama %1,5 artış göstermiş.

Bitcoin fiyatına etki eden bazı haberler ele alınmış. Örneğin Bitcoin fiyatı son dönemde 2 habere tepki olarak geriledi. Bunlardan bir tanesi SEC’in Bitcoin ETF’lerini reddetmesiydi. Diğeri ise Japonya finansal düzenleyicisi FSA’nın kara para aklama girişimlerine karşı alınan önlemleri artırmasıydı.

Altcoin’lere bakıldığında da durum pek farklı değil. Bitcoin Cash, Litecoin ve Zcash de Bitcoin’e benzer tepkiler veriyor. Fakat bu tepkiler daha kısa sürüyor. Monero Bitcoin’den daha çok tepki gösteriyor. Ripple da az tepki gösterenler arasında.

Rapor sonucunda olumlu düzenlemeler ve fiyatların yükselmesi arasındaki bağlantı gösterilerek düzenlemelerin her zaman kötü etkisi olmayacağının altı çizilmiş. Tabii ki düzenleyicilerin kripto para sektörü için özel yasalar çıkarmaları gerekiyor. Kripto paraların uluslararası doğası gereği ülkeler arasındaki kripto para yasalarının da bu düzene uyumlu olması bekleniyor.

Kaynak: Hackernoon

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar