X

Düşüş En Çok Bu Kripto Para Birimine Yaradı!

Bütün kripto paraların toplam piyasa değeri düşerken, bu kripto para yükselişe geçti.
20:01
26 Kasım 2020

Kripto para piyasası dün geceden beri çok sert bir şekilde düşüş yaşıyor ve Bitcoin (BTC) bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 16.799 dolar seviyesine kadar düştü. XRP fiyatı 0,49 dolara, ETH fiyatı 503 dolara ve Chainlink fiyatı ise 11 dolara kadar düşerken, top 10 içerisinde yer alan özel bir kripto para biriminin düşüş esnasında toplam değerini arttırdığı görülüyor.

Tether’in Toplam Piyasa Değeri Artıyor

Dünyanın en büyük stablecoin’i konumundaki Tether (USDT), düşüş esnasında daha fazla USDT basarak toplam piyasa değerini neredeyse 19 milyar dolar seviyesine kadar çıkardı. Yani şu an Tether’in rezervlerinde 19 milyar adet USDT’yi karşılayacak şekilde 19 milyon ABD doları bulunuyor. Kripto para sektörünün yaşadığı deprem esnasında yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri USDT ve diğer stablecoinlere kaçması aslında tahmin edilen bir durumda.

Tether ise kısa sürede 3 milyar dolarlık stablecoin basarak, bu düşüşe hazırlık yapmış oldu. Bitcoin fiyatının bir gecede neredeyse 3.000 dolar değer kaybetmesi, Tether ile diğer stablecoinlere olan talebin rekor kırmasını sağladı. Coinmarketcap verilerine göre Tether’in toplam piyasa değeri 18,9 milyar dolar olarak gözükse de Tether’in resmi sayfasında bunun 19,1 milyar dolar olduğu görülüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Kısa Sürede 3 Milyar Dolarlık Artış

31 Ağustos 2020 tarihinden beri Tether’in toplam piyasa değerinin yaklaşık %90 arttığı ve 10 milyar dolardan 19 milyar dolara kadar gelerek tüm zamanların rekorunu kırdığı görülüyor. Bu ayın başlarında 16,5 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan Tether kısa sürede 19 milyar dolara ulaştı.

tether

Aslında Tether’e olan bu yoğun talep, farklı bir arbitraj fırsatı da yaratıyor. BtcTürk ve diğer kripto para borsalarında USDT/TRY işlem çiftinin 8 seviyesinin üzerinde alınıp satıldığı görülmekte. Bankalardaki mesai saati içindeki USD/TRY işlem çiftinin ise 7,89 seviyelerinde yer aldığı görülüyor. Yani kripto para borsalarındaki yoğun USDT talebi, dolar kurunun normalden daha yüksek seviyelere çıkmasına neden oluyor.

USD Coin Gibi Stablecoinler Yerinde Sayıyor

Kripto para piyasasında özellikle sert düşüş anlarında bunun gibi durumların yaşandığı biliniyor. Başka bir kripto para birimi olan USD Coin’in toplam piyasa değerinde ise böylesine sert bir fark olmadığı görülmekte.

Bu da Tether’in sahip olduğu yaygınlıktan ve kullanımdan kaynaklanıyor. Daha fazla kullanılan Tether, daha çok talebe maruz kalmakta. Ancak piyasa yeniden yükselişe geçtiğinde USDT’nin toplam piyasa değerinde bir küçülme görebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar